Ri­suis­ta tai­tel­tu­ja poroja, linnun ki­vi­pii­ras­ta tehty he­lis­tin, nukkena kan­kaa­seen kää­rit­ty tikku – näillä Lapin lapset leik­ki­vät sata vuotta sitten

100 vuotta sitten lapsuus oli paljon lyhyempi kuin nyt, sillä työhön oli tartuttava jo pienenä. Lukutaito, rokotukset ja terveydenhuollon kehittyminen muuttivat lasten elämää huimasti, vain 50 vuodessa.

Lasten elämä oli sata vuotta sitten varsin toisenlaista kuin nykyään. Kuten tänäkin päivänä, leikkikulttuuri heijasteli aikuisten elämää ja arkea.

Lasten arki olikin pitkälle työtä. Myös leikit liittyivät työntekoon, Tornionlaakson maakuntamuseon vt. museonjohtaja Minna Heljala kertoo.

Leikkivälineet syntyivät pääasiassa luonnosta löytyvistä materiaaleista, kuten kivistä, puista, luista ja sammalista.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä