Riiber venytti mä­ki­en­nä­tyk­sen uusiin mit­toi­hin – suo­ma­lai­set jälleen kaukana kär­jes­tä MM-yh­dis­te­tys­sä

Eero Hirvosen kelpo hyppy 127,5 metriä kalpeni Jarl Magnus Riiberin lähes 20 metriä pidemmän hirmuhypyn rinnalla.

Planica
Jarl Magnus Riiber hyppäsi muilta karkuun.
Jarl Magnus Riiber hyppäsi muilta karkuun.
Kuva: ANTONIO BAT

Suomen yhdistetyn miesten mäkiosuus soi jälleen mollissa Slovenian Planicassa järjestettävissä MM-kilpailuissa. Eero Hirvosen käsi nousi alastulon jälkeen pieneen tuuletukseen 127,5 metrin hypyn jälkeen, mutta hän lähtee ladulle 2.43 minuuttia norjalaishirmu Jarl Magnus Riiberin jälkeen.

Riiber venytti mäkiennätyksen 147 metriä ja petasi hyvät asemat MM-urakkansa neljännen kultamitalin jahtaamiseen. Kymmenen kilometrin hiihto-osuus alkaa kello 16 Suomen aikaa.

– Se oli varmaan paras hyppy tuosta mäestä. Sinänsä harmillista, ettei riitä tuon korkeammalle. En voi olla pettynyt, koska homma täällä on ollut niin vaikeaa, Hirvonen mietiskeli.

Hirvosella on kurottavaa mitalisijaan 1.41 minuuttia ja kymmenen parhaan joukkoon 27 sekuntia. Hän lähtee ladulle 15:ntenä, joten normaalimäen kilpailun 19. sijaan on odotettavissa parannus. Samassa rytinässä ladulle lähtevät esimerkiksi Saksan Johannes Rydzek sekä Japanin Yoshito Watabe ja Akito Watabe.

– Toivottavasti saamme hyvän porukan, niin pääsemme taistelemaan hyvistä sijoituksista, Hirvonen tuumi.

"Paskahan se oli"

Suomen Ilkka Herola hyppäsi 126 metriä ja lähtee ladulle Wataben veljesten perässä.

– Paskahan se oli. Ei siitä mihinkään pääse, Herola napautti.

Herola horjahti alastulossa.

– Hyppy meni puhki lopussa. Samapa tuo, mitkä tyylipisteet tulee, kun on kolme ja puoli minuuttia kärkeen.

Herola ei ollut tuossa vaiheessa katsonut vielä tulosluetteloa. Hän lähtee ladulle 2.50 Riiberin jälkeen sijalta 19. Normaalimäessä Herola oli 18:s.

Otto Niittykoski hyppäsi 119 ja Waltteri Karhumaa 109 metriä.

– Ei ollut paras hyppy. Eilisen kaltainen vire jäi uupumaan, Karhumaa viittasi harjoitushyppyihinsä.

Karhumaa on sijalla 38 ja Niittykoski sijalla 30.

– Tähän saumaan hyvä hyppy, mutta kummulla pilasin homman, suurmäen kesyttämistä myös joukkuekilpailussa yrittänyt Niittykoski sanoi.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä