Renault teki aie­so­pi­muk­sen Lo­tus-tal­lin os­ta­mi­ses­ta

Ranskalainen autonvalmistaja Renault on tehnyt aiesopimuksen Lotuksen F1-tallin ostamisesta. Renault ja Lotuksen omistava Genii Capital julkistivat sopimuksensa maanantaina.

Renaultin ostoaikeet ovat olleet tiedossa jo pitkään, mutta nyt tehty sopimus on ensimmäinen virallinen askel odotettua kauppaa kohti.

Lotus-talli on pahoissa talousvaikeuksissa, ja maanantaina se olisi todennäköisesti joutunut selvitystilaan maksamattomien velkojensa takia. Viikonloppuna kuitenkin uutisoitiin, että Renault aikoo kuitata Lotuksen velat.

Renault ilmoitti työskentelevänsä tulevina viikkoina Genii Capitalin tytäryhtiön Gravity Motorsportsin kanssa päästäkseen lopulliseen sopimukseen. Lotus muuttuu siis ensi kaudella Renault-talliksi, joka se jo oli vuosina 2002–2011.

Tallin ensi kauden toiseksi kuljettajaksi on vahvistettu Pastor Maldonado.

Ilmoita asiavirheestä