Ra­ta­töi­tä Kes­ki-Suo­mes­sa kesällä – junat kor­va­taan bus­seil­la kolmen maa­kun­nan alueel­la

Keski-Suomen, Pirkanmaan ja Etelä-Savon junaliikenteeseen on tiedossa poikkeusjärjestelyjä kesällä, kun Liikennevirasto tekee ratatöitä Jämsän ja Jyväskylän välillä. VR korvaa juhannuksesta alkaen junavuorot busseilla.

Ratatöitä tehdään Jämsä–Jyväskylä-osuudella 23.6.–4.8. Ne ovat osa Äänekosken biotuotetehtaan liikenneyhteyksien parantamista.

Pääsääntöisesti junat kulkevat Tampereelta Jämsään asti, josta matkaa jatketaan eteenpäin bussilla. Kaikki yhteydet välillä Jyväskylä–Pieksämäki korvataan busseilla ja osa vuoroista ajetaan maanteitse jo Tampereelta aina Pieksämäelle asti.

Ennakkoon ostetut junaliput ovat voimassa sellaisenaan korvaavissa bussikuljetuksissa. Junia korvaavat linja-autot eivät kuitenkaan ole esteettömiä, joten liikuntarajoitteisten matkanteko ei ole niissä mahdollista.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä