Lapin ely-keskus alkaa kartoittaa Posiolla ja Ranualla maatalousympäristöjen tärkeitä vesienhoito- maisema- ja luonnon monimuotoisuuskohteita.
Laadittavien yleissuunnitelmien pohjalta aktiiviviljelijät ja rekisteröityneet yhdistykset voivat hakea tukea kohteiden hoitoon. Suunnitelmissa ehdotetut hoitotoimet ovat vapaaehtoisia, eivätkä ehdotukset merkitse maankäytön rajoituksia.
Kohdealueina ovat Ranualla ensisijaisesti Simojokivarren kylät, Simojärven pohjoisosat ja Impiön, Kuhan, Kuukasjärven ja Asmuntin kylät sekä Posiolla Peräposion, Lehtiniemen, Jumiskon, Karjalaisenniemen, Mourujärven, Anetjärven ja Sirniön seudut.
Hankkeen yleisötilaisuus on Ranualla keskiviikkona 27. toukokuuta ja ja Posiolla torstaina 28. toukokuuta.
Maastotyöt tekevät kesä-syyskuussa biologi Merja Lipponen ja suunnittelija Piritta Peurasaari. Ely-keskuksen kumppaneina hankkeessa ovat Proagria Lappi, MTK Lappi ja kunnat.
Aikaisemmin vastaavia suunnitelmia viljelijöiden ja yhdistysten käyttöön on tehty muun muassa Sallassa, Kemijärvellä, Pelkosenniemellä, Rovaniemellä, Torniossa, Ylitorniolla ja Simossa.
- Tavoitteena on vähentää maatalouden vesistövaikutuksia erilaisten luonnonhoidon toimien kautta.
- Pyrkimyksenä on myös monimuotoisuuden säilyttäminen, sekä luonnon että maiseman. Esimerkiksi vanhoja niittyjä niittämällä, raivaamalla ja laiduntamalla saadaan lisää sopivia elinympäristöjä harvinaisille eliölajeille.
- Suojavyöhykkeitä ja kosteikkoja. Luonnon monimuotoisuus- ja maisemakohteita, esimerkiksi vanhoja niitty- ja laidunmaita, peltojen avoimia tai puoliavoimia reunavyöhykkeitä, viljelyn ulkopuolelle jääneitä peltoalueita, uhanalaisten lajien esiintymiä ja arvokkaita kulttuuriympäristöjä. Kaikenlaisia maatalousympäristöihin liittyviä kohteita, joilla on merkitystä luonnon monimuotoisuudelle.
- Kyse on tukipeltoihin rajoittuvista alueista. Suunnitelmassa kohteet merkitään kartalle ja niistä laaditaan kuvaukset. Kohteiden hoitoon voi hakea rahoitusta maatalouden ympäristösopimuksista.
- Kartoitusta tehdään ensisijaisesti tietyillä kylillä, mutta myös muilla alueilla, joilla ilmenee kiinnostusta ympäristösopimuksiin.
- Kosteikkojen, ja luonnon monimuotoisuuden ja maiseman hoitoon tukea voivat hakea kaikki aktiiviviljelijät sekä rekisteröityneet yhdistykset. Tukitasot kosteikkojen hoitoon ja luonnon monimuotoisuuden ja maisemanhoitokohteille ovat 450 euroa hehtaarilta vuodessa ja arvokkaille perinnemaisemille vastaavasti 600 euroa.
- Kosteikkojen perustamiseen ja arvokkaiden perinnemaisemien alkukunnostamiseen voi hakea lisäksi ei-tuotannollisten investointien tukea. Tukitaso perinnebiotoopeille alkuraivaukseen ja aitaamiseen on 754–1862 euroa hehtaarilta alueen koon mukaan.
- Kosteikon perustamisessa tuki on maksimissaan 11 669 euroa hehtaarilta. Kosteikkoja voidaan perustaa alueille, joissa peltopinta-alaa valuma-alueesta on vähintään 10 prosenttia.
- Tukea voi saada esimerkiksi raivaukseen, kulotukseen, laidunnukseen, aitojen ostoon ja aitauskuluihin, eläinten valvontaan kohteessa ja kuljettamiseen sinne. Monet eläintilat voisivat hyödyntää luonnon tarjoamia laidunmaita hevosille, emolehmille, nuorkarjalle tai lampaille.