Ran­ta­vi­ti­kan pe­rus­kou­lus­sa tehdään si­sä­il­ma­kor­jauk­sia ke­sä­lo­mien aikana

Rovaniemen kaupungin Tilaliikelaitos on teettänyt tutkimuksia ilmenneiden sisäilmaoireiden vuoksi Rantavitikan peruskoululla maalis-huhtikuun aikana.

Tiloissa, joissa on esiintynyt oireilua, otettiin materiaalinäytteitä lattiasta ja seinärakenteen eristeistä.

Tutkimustulosten perusteella on laadittu korjaussuunnitelma. Korjaussuunnitelman mukaisesti yhden tilan lattian muovimatto uusitaan. Lisäksi lattia- ja seinäliittymät tiivistetään.

Aulassa olevan luokkatilan ulkoseinän eristeestä otetussa mikrobikartoituksessa ilmeni ohjearvot ylittävä määrä mikrobikasvustoa, joten tähän seinään rajoittuvissa tiloissa tiivistetään seinäpintoja. Sillä varmistetaan, ettei mikrobeja pääse huoneilmaan.

Korjaussuunnitelman mukaiset korjaustyöt toteutetaan tämän kesän kesälomien aikana.

Ilmanvaihdon osalta on tutkittu ilman laatua hiilidioksidimittauksilla sekä selvitetty huoneisiin tulevan ilman lämpötilaa ja määrää. Tutkimustulosten ja oireiden perusteella Rantavitikan peruskoulun kiinteistöön tehdään kesälomien aikana myös ilmanvaihdon huolto- ja säätötoimenpiteet.

Lisäksi iltapäiväkerhon tiloissa havaittua vesivahinkoa aletaan tutkia pikaisesti. Myös nämä korjaustyöt on tarkoitus tehdä kesälomien aikana.

Jo kevään aikana aloitetut korjaustyöt jatkuvat heti lukuvuoden päätyttyä. Mikäli korjauksia joudutaan jatkamaan syksyllä, ne pyritään tekemään niin, että koulutyölle aiheutuu mahdollisimman vähän haittaa.

Syksyn aikana kiinteistössä tehdään vielä jälkimittauksia.

Ilmoita asiavirheestä