Puolustusministeri Jussi Niinistön (sin.) mukaan ensi vuonna kansainvälisen harjoitustoiminnan kustannukset kasvavat hieman. Kustannusten kasvun taustalla ovat muutamat suuremmat harjoitukset. Ensi vuonna Suomi on vetovastuussa merellisessä Northern Coasts -yhteistoimintaharjoituksessa.
– Julkisuudessa on myös ollut ilmavoimien lähtö Yhdysvaltoihin Red Flag - harjoitukseen, joka on mahdollisesti suurin maailmalla järjestettävä lentosotaharjoitus. Sen kustannukset yksistään ovat varsin huomattavat, Niinistö sanoi STT:lle.
Puolustusvoimien kansainvälisen koulutus- ja harjoitustoiminnan kustannukset ovat ensi vuonna noin 8,8 miljoonaa euroa. Suunnitelma sisältää ensi vuodelle 81 kansainvälistä koulutustapahtumaa ja harjoitusta Suomessa ja ulkomailla, kun tänä vuonna harjoituksia oli 84.
Puolustusministeri Niinistö oli torstaina kuultavana kansainvälisestä puolustusyhteistyöstä ja harjoitustoiminnasta eduskunnan puolustusvaliokunnassa ja ulkoasiainvaliokunnassa.
"Tässä katsotaan nyt sitä parlamentaarista katetta"
Rapsakkaa keskustelua syksyn mittaan herättäneestä suuremmasta pääsotaharjoituksesta on tarkoitus tehdä periaatepäätös ensi keväänä. Presidentti Sauli Niinistön johdolla oli viime perjantaina koolla hallituksen ulko- ja turvallisuuspoliittinen valiokunta, jossa oli esillä ensi vuoden harjoitusohjelma. Lisäksi periaatteellisessa keskustelussa oli mahdollinen mittavampi pääsotaharjoitus 2020-luvun alussa.
Päätöksen harjoituksesta tekee aikanaan ulko- ja turvallisuuspoliittinen valiokunta presidentin johdolla.
Tarkoitus on selvittää myös eduskunnan valiokuntien näkemyksiä.
Puolustusministeri Niinistön mukaan kantoja on tarkoitus selvittää ensisijaisesti valiokuntien kuulemisilla, mutta keskustelu voi jatkua myös muissa yhteyksissä.
– Tässä katsotaan nyt sitä parlamentaarista katetta, mistä se muodostuu, niin kuin tasavallan presidentti on peräänkuuluttanut, Niinistö sanoi.
Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtajan Matti Vanhasen (kesk.) mukaan asia kuuluu selvästi presidentin ja hallituksen päätettäväksi.
– Oli vähän outoa, että ikään kuin palloa heitetään meille. Kyllä me ilman muuta varmaan luodaan täällä mahdollisuus muodostaa kantaa, mutta tiedän sen, että valiokunnan jäsenistä kovin monet haluaisivat, että pohjalla olisi selkeä ehdotus, mihin halutaan kantaa, Vanhanen sanoi STT:lle.
Vanhanen uskoo, että ennen kevään periaatepäätöstä käydään epävirallista vuoropuhelua.
– Eduskunta ei voi ottaa virallista kantaa, ellei ole olemassa selkeää kirjallista selvitystä, mihin määritetään kantaa. Luulen, että monet haluavat pitää siitä vastuusuhteesta kiinni, Keskustan presidenttiehdokas Vanhanen sanoi.