Pre­si­dent­ti Tarja Halonen avoi­me­na saa­mas­taan vi­ha­pu­hees­ta: "Kas­vo­jen päälle piir­re­tään kikkeli ja raa­pus­te­taan liuta her­jauk­sia" – Las­ten­ko­dis­sa kas­va­nut äiti opetti pär­jää­mään

Kuinka Helsingin Kalliossa kasvaneesta työläisäidin tyttärestä tuli tasa-arvon puolustaja, jonka työ jatkuu yhä? Tarja Halonen kertoo avomielisessä haastattelussa taustoistaan ja saamastaan törkypalautteesta. Hän on sukunsa suoraan alenevassa polvessa jo kolmas yksin lasta kasvattanut työväenliikkeen nainen. Mutta aivan aluksi on selvitettävä Kallion konnien yllättävät tekoset.

Tarja Halosta ei kuulu, ei näy.

Erikoista – presidentti on aina ajoissa kaikkialla.

Sitten Halosen toimiston hissi kolahtaa ja tuttu hahmo säntää sisään.

– Päivää ja anteeksi, mutta myöhästymiseen on harvinaisen hyvä syy. Konnat yrittivät estää tasa-arvohaastattelun!

Konnat?

Tarja Halosen ja Pentti Arajärven kodissa ei asu ainoastaan Venäjän taannoisen presidentin Dmitri Medvedevin lahjoittama ylisosiaalinen Meggy-kissa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä