Potkut saanut Ric­hards ja Chicago sopivat rii­tan­sa

Ongelmiin ajautunut hyökkääjä Mike Richards ja NHL-jääkiekkoseura Los Angeles Kings ovat sopineet riitansa, seura tiedottaa.

Kings antoi Richardsille potkut kesällä vedoten sopimusrikkomukseen. Richards jäi kesällä kiinni Yhdysvaltain ja Kanadan rajalla laittomien lääkeaineiden hallussapidosta. Mediatietojen mukaan kyseessä olivat voimakkaat kipulääkkeet, joihin Richardsilla ei ollut reseptiä. Kings purki Richardsin sopimuksen kuultuaan tapauksesta.

Kaksinkertaisen Stanley cup -voittaja Richardsin, 30, ura on ollut alamäessä. Hänet komennettiin viime kaudella farmijoukkueeseen, vaikka hän nautti yli kuuden miljoonan euron vuosipalkkaa ja hänellä oli vuoteen 2020 ulottuva sopimus.

Kings ei paljastanut sopuratkaisun yksityiskohtia. Seurasta myös ilmoitettiin, ettei sieltä kommentoida tapausta enempää.

http://kings.nhl.com/club/news.htm?id=782529

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä