Postin yt-pää­tös häm­mäs­tyt­tää työn­te­ki­jä­puol­ta: "Pidän tätä hyvin outona"

Posti- ja logistiikka-alan unionin puheenjohtaja Heidi Nieminen pitää Postin ilmoitusta yhteistoimintaneuvottelujen aloittamisesta erittäin kummallisena.

Hän on huolestunut siitä, miten postipalvelut voidaan jatkossa hoitaa, kun jo nyt osa väestä tekee tuntuvia ylitöitä.

- Pidän tätä hyvin outona siinä mielessä, että vuoden 2014 yt-neuvottelut epäonnistuivat täydellisesti. Sen he ovat nyt taas toistamassa, Nieminen toteaa.

Tasan kaksi vuotta sitten posti ilmoitti yt-neuvotteluista, joiden alunperin uhattiin koskevan jopa 1200 työpaikkaa. Viralliseksi vähennystarpeeksi ilmoitettiin 800, joista lopulta irtisanottiin 485 henkilöä.

Nyt posti on ilmoittanut aloittavansa yt-neuvottelut, jotka koskevat jopa 860 vakituisessa työsuhteessa olevaa.

- Vuoden 2014 irtisanomisien jälkeen he joutuivat palkkaamaan takaisin kaksisataa henkilöä, kun postinjakelu ei enää toiminut sen jälkeen.

Niemisen mukaan postinjakelu ei ole kahden vuoden takaisten irtisanomisten jälkeen enää toiminut normaalisti, kun irtisanottujen lisäksi myös määräaikaisia työsuhteita päätettiin.

Hänen mukaansa viimeisten parin vuoden aikana joka viikko kymmeniätuhansia talouksia on jäänyt viiden päivän jakelun ulkopuolelle.

- Samanaikaisesti, kun ei pystytä postilain mukaisia velvoitteita suorittamaan, tuotannossa tehdään useita satoja henkilötyövuosia ylitöitä joka kuukausi. En tiedä, miten meillä postipalvelut jatkossa hoidetaan, Nieminen sanoo.

Ilmoita asiavirheestä