Tilaajille

Po­sio­lai­sy­rit­tä­jän ul­ko­mai­set mar­jan­poi­mi­jat tulivat jo – "Jos Kes­ki-Suo­mes­sa riittää mus­tik­kaa, he jat­ka­vat siellä"

Petri Lehtiniemi aikoo viedä marjanpoimijat alkuun Keski-Suomeen. Pohjoisen satonäkymät määrittelevät jatkon.
Petri Lehtiniemi aikoo viedä marjanpoimijat alkuun Keski-Suomeen. Pohjoisen satonäkymät määrittelevät jatkon.
Kuva: Erkki Ahola

Ensimmäiset ulkomaiset marjanpoimijat ovat jo saapuneet. Pääosa posiolaiselle marjayrittäjälle Petri Lehtiniemen palkkaamista poimijoista tulee ryhmissä pitkin kuluvaa viikkoa. Poimijoita on yhteensä 350.

– Siirrymme heti Keski-Suomeen aloittamaan mustikkakauden, koska täällä ei vielä marjat ole kypsiä, kertoo Lehtiniemi.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä