Po­sio­lai­nen Sini Kar­ja­lai­nen va­lit­tiin MM-jouk­kuee­seen, joka yrittää nousta pois ikuisen kol­mo­sen pai­kal­ta – "P­rons­si on ihan vä­him­mäis­ta­voi­te"

Posiolta ponnistanut jääkiekkoilija Sini Karjalainen jännitti MM-kisapaikan puolesta vielä alkuviikon. Lopulta valinta tuli, ja puolustaja suuntaa elokuun lopulla Tanskaan MM-kisoihin. Kisat Herningissä ja Fredrikshavnissa alkavat 26. elokuuta ja päättyvät 4. syyskuuta.

– Innolla olen lähdössä pelaamaan, kun meilläkin kausi loppui jo maaliskuussa. Ja totta kai on aina iso kunnia edustaa Suomea, Karjalainen sanoi viime viikonloppuna Venla Hovin kiekkoleirillä Rovaniemellä.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä