Po­lii­sil­la alkaa olla vihiä epäil­lys­tä puu­kot­ta­jas­ta Tik­ku­ri­la-fes­ti­vaa­lin pois­tu­mis­alueel­la – riita sai il­mei­ses­ti alkunsa il­ma­pat­jas­ta

Poliisilla alkaa olla vihiä miehestä, jonka epäillään puukottaneen toista miestä Tikkurila-festivaalin poistumisalueella viime viikonloppuna Vantaalla.

Tutkinnanjohtaja, rikosylikomisario Anssi Murron mukaan silminnäkijähavaintojen perusteella nuoren miehen ulkonäöstä on piirtynyt kuva, ja miestä etsitään parhaillaan poliisin rekistereistä tuntomerkkien perusteella.

–  Yksi henkilö on aktiivisemmin tutkinnan alla. Nimi on epäselvä, Murto sanoo.

Miehestä on poliisin mukaan havaintoja myös festivaalin poistumisalueen ulkopuolelta muualta Tikkurilasta.

Puukotus tapahtui lauantain vastaisena yönä yleisöjoukossa, joka oli poistumassa festivaalilta. Kahden seurueen välille oli syntynyt riitaa, joka oli Murron mukaan saanut alkunsa oranssista, täytettävästä ilmapatjasta tai -tuolista.

Tuoli tai patja oli Murron mukaan todennäköisesti mallia, joka täytetään heilauttamalla sitä ilmassa. Täyttämisen yhteydessä väline on ilmeisesti osunut sivullisiin.

–  Heilautusta on seurannut verbaalista yhteenottoa ja vahingosta on ruvettu tivaamaan selitystä.

Sanaharkka on poliisin mukaan päätynyt puukotukseen. Poliisi tutkii tapahtunutta tapon yrityksenä.

Uhri sai vammoja ylävartaloon, mutta hän on Murron tietojen mukaan nyt fyysisesti hyvässä kunnossa.

Poliisi kaipaa edelleen silminnäkijähavaintoja tapahtuneesta ykkösportin luona puolenyön aikaan numeroon 029 543 6442.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä