Poliisi pyytää vih­jei­tä lasten vä­li­pa­la- ja ba­naa­ni­var­kaas­ta Ke­mis­sä: "Nyt on varmaan jollain kovasti syö­mis­tä"

Kemissä näpistettiin lasten urheilukoulun eväitä viime viikonloppuna, kertoo poliisi. Poliisin mukaan urheilukoulusta oli viety noin 300 makkarajuustoleipää ja noin 150 banaania.

Ruuat näpistettiin Kemin Sauvosaaren kentän VIP-tiloista. Rikosylikonstaapeli Vesa Keinäsen mukaan eväiden puuttuminen huomattiin urheilukoulun aloituspäivänä maanantaina, kun ensimmäistä ruokailua oli ryhdytty valmistelemaan. Paikalla ei näkynyt minkäänlaisia murtojälkiä.

–  Kaikki voileipäpussit ja puolet banaaneista olivat hävinneet. Eli siellä oli ollut enemmänkin banaaneja, mutta puolet olivat kelvanneet. Nyt on varmaan joillakin sitten kovasti syömistä, Keinänen toteaa.

Tieto varkaudesta näkyi poliisin järjestelmissä vasta tänä viikonloppuna. Keinäsen mukaan poliisi odottaa nyt vihjeitä, joiden avulla tekijät saataisiin selville.

–  Ainakaan vielä katukuvassa ei ole näkynyt leivänsyöjiä. Kyllä tämä selviää nyt ilmoituksen myötä, jos kyseessä sattuukin olemaan vaikka inhimillinen erehdys, Keinänen sanoo.

Mahdolliset havainnot voi ilmoittaa poliisille sähköpostiosoitteeseen meri-lappi.tutkinta.lappi@poliisi.fi tai arkisin puhelinnumeroon 0295  466156.

Ilmoita asiavirheestä