Poliisi alkaa tänään sa­kot­taa aiempaa her­kem­min - jo 7 km/h yli­tyk­ses­tä nap­sah­taa sakot

Poliisi antaa tästä päivästä alkaen rikesakon, jos nopeusrajoitus ylittyy 7 kilometrillä tunnissa. Päälle tulee vielä tekninen varmuusvähennys kolme kilometriä tunnissa, eli poliisin mittaaman lukeman pitää ylittää sallittu nopeus 10 kilometrillä tunnissa.

Sitä alhaisemmalla ylinopeudella autoilija saattaa vielä selvitä huomautuksella. Rikesakko määräytyy rikkomuksen, ei tulojen perusteella, ja se on enimmillään 200 euroa.

Aikaisemmin raja oli 8 kilometriä tunnissa, varmuusvähennyksen kanssa 11.

Sakonkirjoitusherkkyyteen vaikuttavat kuitenkin myös ajo-olosuhteet.

– Huonoissa olosuhteissa voidaan kirjoittaa sakko herkemminkin, sanoi poliisiylitarkastaja Samppa Holopainen.

Huomautuksen saa jatkossa 4–6 kilometrin ylityksestä.

Tuloihin perustuvan päiväsakon saa, jos nopeutta on 21 kilometriä tunnissa tai enemmän yli nopeusrajoituksen.

Poliisin tavoitteena on vaikuttaa ajokäyttäytymiseen, jotta keskinopeudet laskevat, onnettomuudet vähenevät ja niiden seuraukset lievenevät.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä