Poh­jois-Ko­rea teki jälleen oh­jus­tes­tin

Pohjois-Korea on koelaukaissut ballistisen ohjuksen, sanoo Etelä-Korean armeija tiedotteessa. Ohjus laukaistiin Etelä-Korean armeijan mukaan Kusongin kaupungista noin puoli kuudelta aamulla paikallista aikaa eli myöhään eilen Suomen aikaa. Ohjus lensi arviolta 700 kilometriä, tiedotteessa kerrotaan.

Yhdysvaltain asevoimien sotatoimialueen päämaja on vahvistanut, että Pohjois-Korea on tehnyt ohjustestin. Se ei kuitenkaan vielä ottanut kantaa siihen, millaisesta ohjuksesta oli kyse.

Yhdysvallat ja Etelä-Korea ovat tekemässä analyysia saadakseen tarkempia tietoja ohjuksesta, Etelä-Korean armeijan tiedotteessa kerrotaan.

Etelä-Korean uusi presidentti Moon Jae-in kritisoi tuoreeltaan raportoitua Pohjois-Korean ohjustestiä. Presidentin tiedottajan mukaan Moon tuomitsi ohjuksen laukaisemisen piittaamattomana provokaationa.

Aiemmin tällä viikolla Etelä-Korean presidentiksi valittu Moon on luvannut parantaa suhteita Pohjois-Korean kanssa keskustelun ja yhteisten teollisuushankkeiden avulla.

Ilmoita asiavirheestä