Kolumni

Pilk­ki­jöi­tä, hök­ke­li­ky­liä ja ki­lo­met­ri hii­li­vau­nu­ja – täl­lai­nen on ju­na­mat­ka olym­pia­kau­pun­kien Pe­kin­gin ja Zhang­jia­koun välillä

Tämä on huippunopea juna G8805 Qinghestä Taizichengiin, tuttavallisemmin Pekingistä Zhangjiakouhun. Matkan pituus noin 200 kilometriä ja kesto 49 minuuttia.

Pekingistä lähdettäessä maisemat ovat suurkaupunkimaiset. On korkeita toimistorakennuksia ja sähköautoja. Parin jalkapallokentän kokoisille maa-alueille nousee valtavia kerrostalorykelmiä. Taloja on vieri vieressä toistakymmentä, jokaisessa vähintään 15 kerrosta.

Juna kiihdyttää nopeasti täyteen vauhtiinsa.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi