Jalkapallomaajoukkueessa ja ulkomaan kentillä komean peliuran tehnyt puolustaja Petri Pasanen lopettaa uransa tämän kauden jälkeen, kertoi jalkapalloliigassa pelaava FC Lahti maanantaina. Viimeinen ottelu on Veikkausliigan päätöskierroksen kotiottelu Rovaniemen Palloseuraa vastaan 25. lokakuuta.
Pasanen, 35, saapui kesken viime kauden takaisin synnyinkaupunkiinsa Lahteen 14 vuoden ulkomaan kiertueen jälkeen.
- Sain jalkapallolta ja urheilu-uralta mitä halusin, sain pelata pitkän uran terveenä. Ei tämä ole vaikea päätös, koska se tapahtuu omasta tahdosta, Pasanen kertoi tiedotteessa.
- Tuli 35 mittariin, sain itse tehdä päätöksen. Lopettaminen voi tapahtua myös loukkaantumisen kautta tai siten, että joku tekee päätöksen puolestasi. Se, että itse pääsee päättämään, milloin lopettaa, on tietysti näistä vaihtoehdoista paras.
Kuusysin kasvatti Pasanen edusti ulkomailla Ajaxia, Werder Bremeniä, Salzburgia, Portsmouthia ja Aarhusia. A-maajoukkueessa hän pelasi 76 ottelua.