Pe­rus­suo­ma­lai­set tähtää suu­rim­mak­si puo­lueek­si: "Toi­seen sa­man­lai­seen ää­nes­tä­jien pet­tä­mi­seen kuin Timo Soinin kau­del­la ei ole varaa"

Puheenjohtaja Jussi Halla-ahon mukaan monilla muilla puolueilla voi olla suuri halu kutsua perussuomalaiset hallitukseen siinä toivossa, että perussuomalaiset tuhoaisivat jälleen itsensä.

Helsinki
Millaista on johtaa perussuomalaiset ensimmäistä kertaa puheenjohtajana eduskuntavaaleihin, Jussi Halla-aho?

– Vaatimustaso itselle on kohtuullisen korkea. Ehdokkaiden ja kenttäväen keskuudessa on hyvä tunnelma. Ihan mukavalta tuntuu.

Millaiset eduskuntavaaleista tulee? Perussuomalaisten työmies Matti Putkonen on väittänyt, että tulossa on blokkivaalit.

– Monissa kysymyksissä, varsinkin niissä, jotka ovat meidän äänestäjillemme kaikkein tärkeimpiä, vallitsee jossain määrin kaksipuoluetilanne perussuomalaiset vastaan kaikki muut.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä