Joulukalenteri: Mitä löytyy Lapin Kansan jou­lu­ka­len­te­ris­ta? Avaa 9. päivän luukku tästä

Kulttuuri: Nyt se on varmaa – teat­te­rin toi­min­ta jatkuu Kemissä

Per­jan­tain tu­los­pörs­si TÄSSÄ

Suunnistus

ROVANIEMI:

Ounasrastien yörastit Korkalovaarassa 15.9.

A-rata miehet 5,7km  1) Rapo Mikko 46.42, 2) Sorvari Miklas 46.49, 3) Niska Jussi 46.52, 4) Mäki Harri 47.24, 5) Härmä Antti 49.25, 6) Pekkala Matti 50.18, 7) Oikarinen Marko 50.20, 8) Poutiainen Tuomo 50.22, 9) Hourula Miikka-Pekka 52.53, 10) Mattila Ville 59.50, 11) Sivula Aleksi 59.51, 12) Koistinen Jukka 1.09.10, 13) Semenoff Teemu 1.36.39.

A-rata naiset 5,7km  1) Rahko Saana-Maria 46.39, 2) Piirainen Sirke 53.21, 3) Pajunen Jenna 59.48.

B-rata miehet 3,3km  1) Jurvelin Vesa-Pekka 29.04, 2) Kiviniemi Marko 29.06, 2) Dovydas Momkus 29.06, 4) Seppänen Aleksi 29.23, 5) Lääkkö Markus 32.29, 6) Marski Eero 35.16, 7) Virtanen Ismo 35.24, 8) Välitalo Urpo 36.36, 9) Virtanen Jussi 36.45, 10) Nykänen Tapio 37.47, 10) Saarinen Miska-Matias 37.47, 12) Korteniemi Tuomo 44.26, 13) Salo-oja Eero 47.24, 14) Koivuranta Vesa-Pekka 1.13.12.

B-rata naiset 3,3km  1) Jurvelin Iina 29.04, 2) Ahava Auli 29.07, 3) Rikkonen Taru 30.56, 4) Mertanen-Köngäs Sanna 31.05, 5) Heikki Aino 33.48, 6) Lehvola Heli 1.07.23, 7) Lindholm Anne 1.07.24, 8) Mölläri-Leinonen Maija 1.07.33.

Pyöräsuunnistus

TARGOVISHTE, BULGARIA:

Pyöräsuunnistuksen maailmancup, sprintit:

Naiset: 1) Ruska Saarela Suomi ja Camilla Soegaard Tanska 17.11, 3) Marika Hara Suomi 17.19,... 6) Kaarina Nurminen Suomi 17.49,... 10) Antonia Haga Suomi 18.24,... 12) Saara Yli-Hietanen Suomi 18.45,... 18) Ingrid Stengård Suomi 19.08,... 23) Eveliina Välimaa Suomi 19.47.

Miehet: 1) Vojtech Ludvik Tshekki 18.13, 2) Jonas Maiselis Liettua 18.55, 3) Martin Kanta Tshekki 18.57,... 8) Miika Nurmi Suomi 19.16,... 10) Jussi Laurila Suomi19.21,... 37) Paulus Hanhijärvi Suomi 20.55.

Pyöräsuunnistuksen 23-v. MM-sprintti:

Naiset: 1) Kaarina Nurminen Suomi 17.49, 2) Nikoline Splittorff Tanska 17.50, 3) Iris Aurora Pecorari Italia 18.20, 4) Saara Yli-Hietanen Suomi 18.45,... 9) Eveliina Välimaa Suomi 19.47.

Miehet: 1) Bartosz Niebielski Puola 18.59, 2) Ignas Ambrazas Liettua 19.14, 3) Miika Nurmi Suomi19.16,... 14) Paulus Hanhijärvi Suomi 20.55.

Jääkiekko

LIIGA:

Jukurit–HPK 4–5 (1–1, 2–2, 1–2)

1. erä: 12.56 Patrik Puistola (Daniel Mäkiaho–Niclas Lundgren) 1–0, 15.25 Aleksi Mustonen (Julius Reini–Michael Joly) 1–1.

2. erä: 20.38 Steve Moses (Matti Järvinen–Mathias Trettenes) 1–2, 26.18 Juhamatti Aaltonen (Miikka Pitkänen–Niko Huuhtanen) 2–2 yv, 31.31 Jesper Piitulainen (Linus Nässen–Oliver Larsen) 3–2, 38.26 Antti Pihlström–Rony Ahonen) 3–3.

3. erä: 47.23 Joly (Ahonen–Jaakko Niskala) 3–4, 52.05 Trettenes 3–5 av, 59.36 Huuhtanen (Aaltonen–Nässen) 4–5 im yv.

Jäähyt yhteensä: Jukurit 2x2 min, HPK 2x2 min.

Maalivahtien torjunnat: Frans Tuohimaa J 10+7+4=21, Sami Rajaniemi H 7+10+8=25.

Yleisöä: 2 018.

JYP–Lukko 5–2 (2–0, 3–1, 0–1)

1. erä: 10.45 Geoff Platt (Juuso Puustinen–Jerry Turkulainen) 1–0 yv, 19.11 Sami Niku (Kyle Platzer–Robert Rooba) 2–0.

2. erä: 22.08 Antti Saarela (Henri Ikonen–Linus Nyman) 2–1, 32.07 Aaro Vidgren (Braden Christoffer–Tobias Winberg) 3–1, 35.19 Christoffer (Wimberg–Mikko Petman) 4–1, 39.26 Puustinen (Turkulainen–Platt) 5–1 yv.

3. erä: 41.59 Julius Mattila (Kalle Ervasti–Matthew Abt) 5–2.

Jäähyt yhteensä: JYP -, Lukko 4x2 min.

Maalivahtien torjunnat: Eetu Laurikainen J 12+7+2=21, Arten Zagidulin L 5+7+(0)=12, Samuel Jukuri L (0)+(0)+3=3.

Yleisöä: 3 500.

KooKoo–SaiPa vl. 3–2 (0–1, 0–1, 2–0, 0–0, 1–0)

1. erä: 4.21 Jarno Koskiranta (Seamus Donohue–Ville Meskanen) 0–1.

2. erä: 29.10 Kevin Fitzgerald (Gustav Olhaver–Meskanen) 0–2.

3. erä: 46.58 Miska Siikonen (Teemu Rautiainen–Ari Gröndahl) 1–2, 55.30 Charle-Edouard D'Astous (Siikonen–Linus Andersson) 2–2.

Jatkoaika: maaliton.

Vl-kilpailu: 65.00 D'Astous 3–2.

Jäähyt yhteensä: KooKoo 2x2 min, SaiPa 2x2 min.

Maalivahtien torjunnat: Nick Malik K 2+9+8+2=21, Niclas Westerholm S 4+3+6+0=13.

Yleisöä: 3 404.

Pelicans–KalPa 3–2 (3–0, 0–0, 0–2)

1. erä: 0.39 Aleks Haatanen (Miika Roine–Elias Vilen) 1–0, 7.21 Lukas Jasek (Sakke Hämäläinen–Viktor Persson) 2–0, 17.04 Joni Ikonen (Niklas Nordgren–Roine) 3–0 yv.

2. erä: maaliton.

3. erä: 51.29 Jaakko Rissanen (Lasse Lappalainen–Tuomas Kiiskinen) 3–1, 54.49 Elias Koponen (Sami Tavernier–Saku Salmela) 3–2.

Jäähyt yhteensä: Pelicans 2x2 min, KalPa 4x2 min.

Maalivahtien torjunnat: Patrik Bartosak P 10+14+12=36, Matej Machovsky K 11+(0)+(0)=11, Juha Jatkola K (0)+4+3=7.

Yleisöä: 2 828.

Sport–Ilves 1–4 (0–0, 0–2, 1–2)

1. erä: maaliton.

2. erä: 25.19 Henrik Haapala (Petri Kontiola–Aku Räty) 0–1, 32.43 Kontiola (Matias Mäntykivi–Jyrki Jokipakka) 0–2 yv.

3. erä: 49.04 Eemeli Suomi (Les Lancaster–Tommi Tikka) 0–3, 52.43 Lancaster (Kontiola) 0–4 tm, 59.59 Juho Tommila (Simon Hjalmarsson–Valtteri Hietanen) 1–4.

Jäähyt yhteensä: Sport 3x2 min, Ilves 3x2 min ja 5+20 min.

Maalivahtien torjunnat: Niko Hovinen S 7+3+5=15, Jakub Malek I 20+4+8=32.

Yleisöä: 2 627.

TPS–Ässät 7–2 (3–0, 3–0, 1–2)

1. erä: 1.35 Jonne Tammela (Vili Munkki–Aleksi Anttalainen) 1–0, 15.13 Arttu Ilomäki (Scott Kosmachuk–Valtteri Pulli) 2–0, 16.52 Juhani Jasu (Topias Haapanen–Pulli) 3–0.

2. erä: 21.28 Anthony Rech (Aarne Intonen) 4–0, 31.13 Pavol Skalicky (Tammela–Antti Tuomisto) 5–0 yv, 39.46 Rech (Kosmachuk–Jasu) 6–0.

3. erä: 45.11 Tuomisto (Lauri Korpikoski–Intonen) 7–0, 54.50 Eemil Erholtz (Ian McCoshen–Kalle Myllymaa) 7–1, 57.08 Roni Sievänen (McCoshen–Will Graber) 7–2.

Jäähyt yhteensä: TPS 3x2 min, Ässät 5x2 min.

Maalivahtien torjunnat: Lassi Lehtinen T 6+11+4=21, Niklas Rubin Ä 7+(0)+(0)=7, Rasmus Korhonen Ä 1+3+5=9.

Yleisöä: 7 212.

Ilves 2 2 0 0 0 7– 1 6

Tappara 2 2 0 0 0 8– 3 6

KooKoo 2 1 1 0 0 7– 5 5

Pelicans 2 1 0 1 0 5– 5 4

TPS 2 1 0 0 1 8– 5 3

JYP 2 1 0 0 1 6– 5 3

--------

KalPa 2 1 0 0 1 5– 4 3

HIFK 2 1 0 0 1 6– 6 3

Sport 2 1 0 0 1 4– 5 3

HPK 2 1 0 0 1 6– 8 3

--------

Kärpät 1 0 1 0 0 3– 2 2

SaiPa 2 0 0 1 1 3– 6 1

Jukurit 2 0 0 0 2 7– 9 0

Lukko 1 0 0 0 1 2– 5 0

Ässät 2 0 0 0 2 2– 10 0

Seuraavat ottelut: 17. 9. KalPa–Jukurit, Lukko–TPS, Ässät–JYP, Ilves–HIFK, Kärpät–Tappara, SaiPa–KooKoo, HPK–Sport, 21. 9. Pelicans–SaiPa, Sport–Kärpät, Jukurit–Lukko, Tappara–HPK, JYP–TPS, Ässät–Ilves, 22. 9. HPK–JYP.

Jalkapallo

Naisten Kansallinen liiga, ylempi jatkosarja:

PK-35 Vantaa–KuPS 1–3 (0–2)

KuPS 20 18 0 2 86– 11 54

HJK 19 14 3 2 50– 12 45

PK-35 Vantaa 20 12 3 5 41– 30 39

Åland United 19 10 6 3 49– 23 36

PK-35 19 7 6 6 28– 27 27

HPS 19 5 6 8 24– 37 21

Seuraavat ottelut: 17. 9. PK-35–Åland United, HPS–HJK, 24. 9. KuPS–PK-35, Åland United–HPS, HJK–PK-35 Vantaa.

KONFERENSSILIIGA:

Miesten Konferenssiliiga torstaina, lohkovaiheen 2. kierrosta:

Lohko A:

Istanbul Basaksehir–Fiorentina 3–0, RFS–Hearts 0–2.

Lohko B:

Silkeborg–West Ham 2–3, FCSB–Anderlecht 0–0.

Lohko C:

Hapoel Beer–Sheva–Villarreal 1–2, Lech Poznan–Austria Wien 4–1.

Lohko D:

Köln–Slovacko 4–2, Partizan Belgrad–Nice 1–1.

Lohko E:

Apollon Limassol–Dnipro 1–3, AZ Alkmaar–Vaduz 4–1.

Lohko F:

Djurgården–Molde 3–2 (D: Rasmus Schüller vaihtoon 65. minuutilla), Gent–Shamrock Rovers 3–0.

Lohko G:

CFR Cluj–Sivasspor 0–1, Slavia Praha–Ballkani 3–2.

Lohko H:

Pjunik–Slovan Bratislava 2–0, Zalgiris–Basel 0–1.

Tennis

ESPOO:

Miesten maajoukkuekilpailu Davis Cupin ykkösryhmän ottelu:

Tilanne avauspäivän jälkeen: Suomi–Uusi-Seelanti 2–0.

Kaksinpelit: Emil Ruusuvuori Suomi–Kiranpal Pannu Uusi-Seelanti 6–1, 6–2, Otto Virtanen Suomi–Ajeet Rai Uusi-Seelanti 6–4, 6–3.

Lauantaina pelataan nelinpeli sekä tarvittaessa kaksinpelejä. Maaottelun voittaa kolmella otteluvoitolla. Voittaja pääsee karsimaan ensi vuoden alussa Davis Cupin lopputurnaukseen.

Ravit

YLIVIESKA:

1. lähtö, lv 2100 m: 1) Hillbilly Jolene/Jouni Kukkohovi 19,4a (13,63), 2) We'll Be Blessed 19,6a (10,5).3) Midnight Treasure 19,6a x (29,12).4) Endless Memory 19,7a (2,22).poissa: 5, 6. Toto (3-1-8): 13,63 2,93-3,10-4,78 45,33.

2. lähtö, sh 2100 m: 1) Ari/Antti Isomaa 36,6 (3,22), 2) Nokipannu 36,7 (31,54).3) Saaran Sohvi 37,1 (40,56).4) Lampin Aarre 37,3 (9,79). Toto (5-6-3): 3,22 2,19-5,34-7,51 35,43.

3. lähtö, lv 2100 m Amatööriohjastajien SM-liiga: 1) Last Gunslinger/Janne Lukkari 18,2a (5,18), 2) Mountain Makwan 18,5a (3,4).3) That's Man 19,0a (7,57).4) Pearly's Jadessa 19,2a (151,58). Toto (11-7-10): 5,18 2,17-2,14-2,81 8,47.

4. lähtö, sh 2120 m: 1) Rommi Rohkee/Veli-Erkki Paavola 31,8 (10,25), 2) Tolopan Tyttö 33,6 (6,06).3) Vipaliinu 34,6 (4,72).4) Tuikun Helmi 34,7 (14,85). Toto (15-9-4): 10,25 3,03-2,16-1,46 40,34.

5. lähtö, lv 2100 m: 1) Westside Lord/Santtu Raitala 19,4 (1,63), 2) Laptop Alley 18,7 (25,44).3) Kurir Brodde 18,7 (10,96).4) Macchiato 19,6 (37,42).poissa: 4, 8. Toto (1-14-12): 1,63 1,34-4,38-2,39 14,11.

6. lähtö, Toto4-1, lv 2100 m: 1) Shiny Boss/Ville Pohjola 16,0a (4,46), 2) Earl Grey 16,2a (3,14).3) Hugo Journey* 16,6a (5,24).4) Fancy Creek 16,8a (4,59).poissa: 8. Toto (5-3-6): 4,46 1,68-1,42-1,99 7,16. Toto4 voitto-osuus: 3,16.

7. lähtö, Toto4-2 TROIKKA-1, sh 2100 m: 1) Kultakillinki/Ville Pohjola 30,0a (5,64), 2) Kimman Repsikka 30,1a x (6,63).3) Vikken Tähti 30,2a (13,6).4) Markantti 30,3a (10,2).poissa: 7. Toto (9-10-4): 5,64 3,20-2,08-4,16 11,72. Toto4 voitto-osuus: 11,27. Troikka: 166,33.

8. lähtö, Toto4-3 DUO-1, sh 2100 m: 1) Valtori/Tuomas Pakkanen 27,0 (7,02), 2) Minskaus 26,3 (5,97).3) Björkeviking* 25,9 (4,39).4) Stjerne Tore* 25,9 (6,92).poissa: 7. Toto (2-6-8): 7,02 1,66-2,79-2,00 18,65. Toto4 voitto-osuus: 16,13.

PORI:

1. lähtö, lv 2100 m Dacia Monté Cup: 1) Credit To Hope/Jenni Kaija m1,15,8a (2,76), 2) Girls With Curls m1,16,5a (8,61).3) Stay On Top m1,17,3a (30,96).4) Acorn Shell m1,17,5a (45,04).poissa: 8. Toto (10-3-9): 2,76 1,49-1,87-2,62 9,32.

2. lähtö, lv 2100 m: 1) Peggy Gou*/Jonny Länsimäki 16,7a (2,65), 2) Ken's Callahan 17,2a (2,38).3) Stonecapes Unique 17,3a (19,07).4) Amazing Hunter 17,4a (39,89). Toto (5-2-4): 2,65 1,36-1,45-2,12 3,68.

3. lähtö, lv 2100 m Ladyliiga-lähtö: 1) Adanna/Emma Väre 15,2a (1,92), 2) Pope 15,2a (19,1).3) Werner Ors 15,5a (3,96).4) Touch Me Too 15,6a (80,52).poissa: 8. Toto (3-4-2): 1,92 1,15-1,99-1,37 8,55.

4. lähtö, Toto5-1, lv 2100 m: 1) Quandary Tile/Olli Koivunen 15,8a (1,62), 2) Laurila's Gimli 16,3a (35,32).3) He's A Horse 16,3a (28,96).4) Jackpot Aria 16,4a (25,41). Toto (4-6-1): 1,62 1,32-5,50-3,21 24,26. Toto5 voitto-osuus: 1,64.

5. lähtö, Toto5-2, sh 2100 m: 1) Vektorin Valo/Seppo Markkula 31,6 (21,47), 2) Isosalon Isku 33,5 x (35,24).3) Leonard Rohkea 34,5 (3,43).4) Apilan Muisto 33,0 (32,72). Toto (15-6-3): 21,47 3,82-4,73-2,01 316,09. Toto5 voitto-osuus: 16,11.

6. lähtö, Toto5-3, lv 2100 m: 1) Stardust Comery/Olli Koivunen 15,7a (1,17), 2) Super Topaz 15,7a (7,5).3) Maria Sånna 16,0a (26,8).4) Global Uncommon 16,4a (366,37). Toto (9-10-4): 1,17 1,02-1,09-1,19 2,93. Toto5 voitto-osuus: 21,79.

7. lähtö, Toto5-4 DUO-1 TROIKKA-1, lv 2100 m: 1) Il Quito/Jukka Torvinen 17,0a (3,49), 2) Malala Boko* 17,0a (3,8).3) Seventeenmiledrive 17,4a (37,26).4) Brilliant Shade 17,6a (120,07). Toto (4-3-5): 3,49 1,44-2,49-6,49 7,02. Toto5 voitto-osuus: 39,40. Troikka: 532,15.

8. lähtö, Toto5-5 DUO-2, lv 1609 m: 1) Mico Mick/Olli Koivunen 14,3a (6,7), 2) Vikens Ultra* 14,8a (8,85).3) Dior Addict 14,9a (13,33).4) Some Adolf 15,0a (34,34).poissa: 8. Toto (7-9-10): 6,70 2,54-2,98-5,13 19,94. Toto5 voitto-osuus: 68,07. Päivän Duo: 4-7, kerroin: 13,46.

9. lähtö, TROIKKA-2, sh 2100 m B ja C -valmentajien sarja: 1) Rehulan Huvi/Antti Veteläinen 28,1 (5,24), 2) Palopäällikkö 29,7 (21,25).3) Amoriini 28,0 (15,74).4) Tuiskuta 28,2 (42,5). Toto (6-3-10): 5,24 1,95-3,32-5,23 20,86. Troikka: 243,57.

10. lähtö, lv 2100 m: 1) Game Set Match/Antti Teivainen 18,9 (1,88), 2) Empere's Black 18,9 (32,17).3) Firefly 18,6 (6,61).4) Cold Hard Jade 19,5 (48,26). Toto (7-5-10): 1,88 1,19-2,57-1,37 24,32.

Toto5 pelivaihto 70 767,50 e, voitto-osuus 68,07 e

Pelivaihto 185 742,90 e

Voimistelu

SOFIA, BULGARIA:

Rytmisen voimistelun MM-kilpailut:

Yksilöiden neliottelun karsinnat (vanne, pallo, keila, nauha): 1) Sofia Raffaeli Italia 98,850 pistetä, 2) Stiliana Nikolova Bulgaria 98,200, 3) Darja Varfolomeev Saksa 96,050,... 37) Elisabeth Jamil Suomi 82,400.

Karsinnassa oli 76 kilpailijaa. Lauantain neliottelufinaaliin selviytyivät 18 parasta.

Joukkueiden kaksiottelun finaalin pisteet: 1) Bulgaria 66,600, 2) Israel 64,650, 3) Espanja 63,200 ..17) Suomi 52,700.

Yksilöiden neliottelun karsintojen pisteet: 1) Italia (Sofia Raffaeli) 98,850, 2) Bulgaria (Stiliana Nikolova) 98,200, 3) Saksa (Darja Varfolomeev) 96,050, ...37) Suomi (Elisabeth Jamil) 82,400.

Keno

Perjantai 16. 9.

Päiväarvonta: 2, 3, 7, 8, 9, 21, 23, 30, 32, 35, 38, 45, 49, 51, 57, 59, 64, 65, 66, 68

Kunkkunumero: 21.

Ilta-arvonta: 2, 4, 7, 8, 11, 15, 22, 23, 30, 39, 45, 48, 50, 51, 53, 54, 56, 63, 67, 69

Kunkkunumero: 53.

TV-urheilut lauantaina

Yle TV2: 17.00 Ratsastuksen MM, kenttäratsastus. 19.50 Rytmisen MM, neliottelun A-ryhmä.

Yle Areena: 11.25 Ratsastuksen MM, kenttäratsastus. 14.40 Rytmisen MM, 4-ottelu.

VeikkausTV: 12.07, 12.10, 13.07, 15.45, 19.30, 20.30 Ravit. 13.30 Puolan liiga: Stal Mielec–Widzew Lodz. 15.00 La Liga: Mallorca–Almeria. 15.00 Serie B: Reggina–Cittadella AS, Ascoli–Parma, Como–Spal, Frosinone–Palermo, Venezia–Pisa, Südtirol Alto Adige–Nuova Cosenza, Cagliari–Bari. 16.00 Allsvenskan: BK Häcken–Hammarby. 16.00 Serie A: Bologna–Empoli. 16.15 SHL: Oskarshamn–Växjö, Frölunda HC–Timrå, Rögle–Brynäs. 17.15 Serie B: Genoa–Modena. 17.15 La Liga: Barcelona–Elche. 17.30 Portugalin liiga: CD Santa Clara–Pacos Ferreira, Gil Vicente–Rio Ave. 18.00 Ligue 1: Montpellier–Strasbourg. 19.00 Serie A: Spezia–Sampdoria. 19.00 SHL: Luleå–HV71, Skellefteå–Malmö, Färjestad–Leksands, Örebro–Linköping. 19.30 La Liga: Valencia–Celta Vigo. 20.00 Portugalin liiga: Estoril–Porto. 20.00 Kreikan liiga: Atromitos–Lamia. 20.00 MLS: New York CFC–New York RB. 21.00 Puolan liiga: KS Cracovia–Pogon Szczecin. 21.45 Serie A: Torino–Sassuolo. 22.00 La Liga: Athletic Bilbao–Vallecano. 22.00 Ligue 1: Lille–Toulouse. 22.30 Portugalin liiga: Boavista–Sporting CP. 22.30 Brasilia - Serie A: : Avai–Atletico Mineiro. 22.30 MLS: Atlanta–Philadelphia.

TV4: 13.55 Tennis, Davis Cup: Suomi–Uusi-Seelanti.

Jim: 15.30 Onside-studio. 16.00 Suomen Cupin Finaali LIVE: KuPS–FC Inter.

AlfaTV: 14.00 Frisbeegolf: Prodigy Disc Pro Tour. 17.30 Ratamoottoriveneilyn SM. 18.30 Tractor Pulling 2022.

C More: 15.55 Serie A: Bologna–Empoli. 16.10 SHL: Oskarshamn–Växjö. 16.30 Liiga: Ilves–HIFK. 16.45 Liiga: Kärpät–Tappara, Ässät–JYP, SaiPa–Kookoo, Lukko–TPS, HPK–Sport, KalPa–Jukurit. 17.00 WTA Tennis. 18.55 Serie A: Spezia–Sampdoria. 18.55 SHL: Färjestad–Leksand. 19.55 Portugalin Liiga: Estoril–FC Porto.

C More Max: 16.10 SHL: Rögle–Brynäs. 19.00 Rallicrossin MM. 22.25 Portugalin Liiga: Boavista–Sporting.

C More Sport 1: 14.55 La Liga: Mallorca–Almería. 17.10 La Liga: Barcelona–Elche. 19.25 La Liga: Valencia–Celta Vigo. 21.55 La Liga: Athletic Bilbao–Rayo Vallecano.

C More Sport 2: 14.00 Ravit. 16.30 WTA Tennis. 18.55 SHL: Luulaja–HV71. 21.40 Serie A: Torino–Sassuolo.

Discovery+: 01.00 Golf. 09.55, 10.45, 11.50, 13.30, 14.20, 15.05, 16.05 Moto GP. 12.00 Teqball WC. 13.45, 13.48, 16.00, 17.33 Pyöräily. 13.49 Superettan: Dalkurd FF–Utsiktens BK. 13.55, 19.30 Speedway. 14.00 Ravit. 14.55 La Liga: Mallorca–Almería. 15.29 Allsvenskan: BK Häcken–Hammarby IF, IFK Norrköping–Kalmar FF. 15.45, 22.00 Bol d'or, kestävyysajo. 15.49 Superettan: Örebro SK–Västerås SK, Jönköpings Södra IF–IF Brommapojkarna, Örgryte IS–Östersunds FK. 16.10 SHL: Rögle–Brynäs. 16.50 OBOS: Skeid–Fredrikstad, Sogndal–Ranheim, Raufoss–Start, Åsane–Kongsvinger. 17.10 La Liga: Barcelona–Elche. 17.44 Superettan: Halmstads BK–Östers IF. 17.55 OBOS: Sandness Ulf–Brann. 18.14 Allsvenskan: IFK Värnamo–Varbergs BolS. 18.30 Eliteserien: Odd–HamKam. 18.55 SHL: Luulaja–HV71. 19.00 Rallicrossin MM. 19.25 La liga: Valencia–Celta Vigo. 21.30, 22.48 Cyclo-cross. 21.40 Serie A: Torino–Sassuolo. 21.55 La Liga: Athletic Bilbao–Rayo Vallecano. 22.25 Portugalin Liiga: Boavista–Sporting. 23.00 Triathlon.

Eurosport 1: 11.00 Teqball. 14.45 Bol d'or, kestävyysajo.

Eurosport 2: 12.45, 15.00, 16.30 Pyöräily. 18.30 Triathlon.

Ruutu: 09.30 Rullahiihdon SM. 12.45 Superpesis: Manse–Kirittäret. 12.55 Ringette: Helsinki–Haukat. 13.50 Subway Kansallinen Liiga: PK-35–Åland United. 13.50 F-liiga: Classic–SB-Pro. 13.55 Ringette: Blue Rings–Lahti, NoU–Kiekko-Espoo. 13.55 Tennis, Davis Cup: Suomi–Uusi-Seelanti. 14.00 Ravit. 14.45 Superpesis: Vimpelin Veto–Manse. 14.50 Subway Kansallinen Liiga: NJS–ONS. 14.50 Superpesis: Sotkamon Jymy–Hyvinkään Tahko. 14.50 F-liiga: TPS–FBC Loisto, ÅIF–Jokerit. 14.55 Superpesis: Hyvinkään Tahko–Joensuun Maila. 15.30 Suomen Cup, finaali: KuPS–FC Inter. 15.50 Subway Kansallinen Liiga: HPS–HJK, FC Honka–Ilves. 15.55 Ringette: RNK Flyers–NSR. 16.50 F-liiga: Classic–OLS, SSRA–PSS, Blue Fox–Pirkat, Koovee–EräViikingit, O2-Jyväskylä–Helsinki United, SaiPa–Welhot. 18.20 F-liiga: TPS–Oilers.

V sport 1 Suomi: 14.25 EFL Championship: Swansea–Hull.

16.20 Bundesliiga: Augsburg–Bayern München.

V sport 2 Suomi: 14.20 Valioliiga: Wolverhampton–Manchester City. 16.50 Valioliiga: Newcastle–Bournemouth. 19.20 Valioliiga: Tottenham–Leicester. 21.40 EFL Championship: Middlesbrough–Rotherham.

V sport + Suomi: 16.20 Bundesliiga: Dortmund–Schalke. 19.20 Bundesliiga: Mönchengladbach–RB Leipzig.

V sport 1: 12.00 World Padel Tour: Stockholm Open–Semifinaalit.

V sport premium: 14.00, 16.30, 19.00 Valioliigastudio. 14.25 Valioliiga: Wolverhampton–Manchester City. 16.55 Valioliiga: Newcastle–Bournemouth. 19.25 Valioliiga: Tottenham–Leicester. 21.40 EFL Championship: Middlesbrough–Rotherham.

V sport football: 16.20 Bundesliiga: Dortmund–Schalke. 19.20 Bundesliiga: Mönchengladbach–Leipzig.

Viaplay: 11.00, 12.00, 14.30, 15.30Porsche Carrera Cup. 12.00 World Padel Tour. 13.50 Gjensidige Kvindeliga: Fortuna Hjørring–FC Nordsjælland. 13.55 Frauen-Bundesliga: Wolfsburg–Essen. 13.55 2. Bundesliiga: Darmstadt–Nürnberg, Hansa Rostock–Magdeburg, Arminia Bielefeld–Holstein Kiel. 14.20 Valioliiga: Wolverhampton–Man City. 14.25 Championship: Swansea–Hull. 14.30, 20.00, 22.00 Golf. 14.55 Tanskan 1. divisioona: Hillerød Fodbold–Nykøbing FC. 15.50, 17.00 Ferrari Challenge. 15.50 OBOS Damallsvenskan: Eskilstuna–Häcken. 15.55 Gjensidige Kvindeliga: Sundby–AGF. 16.20 Bundesliiga: Dortmund–Schalke, Stuttgart–Frankfurt, Leverkusen–Werder Bremen, Augsburg–Bayern München. 16.50 Valioliiga: Newcastle–Bournemouth. 16.55 Käsipallon naisten Mestarien liiga: Buducnost Bemax–Team Esbjerg. 16.55 Championship: Watford–Sunderland. 16.55 Premiership Rugby: Harlequins–Saracens. 17.30 Tanskan Superliiga: AGF–AaB. 17.40 Suunnistus. 18.45 Käsipallon naisten Mestarien liiga: Storhamar–Lokomotiva Zagreb. 19.20 Valioliiga: Tottenham–Leicester. 19.20 Bundesliiga: Mönchengladbach–Leipzig. 20.00 World Series of Darts Final. 20.00 LIV Golf Invitational Series 20.00 Major League Baseball: Guardians–Twins. 21.25 2. Bundesliiga: HSV–Düsseldorf. 21.40 Championship: Middlesbrough–Rotherham. 23.00 Triathlon.