pääkirjoitus: Po­la­ri­can ri­kos­epäi­ly kertoo mar­ja­lain toi­mi­vuu­den lisäksi siitä, ettei mar­ja­bis­nek­ses­sä hy­väk­sy­tä enää edes har­maal­la vyö­hyk­keel­lä ope­roin­tia

kolumni: Puo­lus­tai­si­ko­han pu­ti­nis­ti maa­tam­me?

Lapin kansan hirvilaskuri: Ter­vo­las­sa runsas vii­den­nes luvista on jo käy­tet­ty, isot sonnit jä­tet­tiin al­ku­kau­des­ta rau­haan: "Meillä oli naa­pu­ri­so­pi­mus"

Per­jan­tain tu­los­pörs­si TÄSSÄ

Pyöräily

LA PLANCHE DES BELLES FILLES:

Maantiepyöräilyn miesten Ranskan ympäriajo:

7. etappi, Tomblaine – La Planche des Belles Filles, noin 176 km: 1) Tadej Pogacar Slovenia, UAE 3.58.40, 2) Jonas Vingegaard Tanska, Jumbo-Visma sama aika, 3) Primoz Roglic Slovenia, Jumbo-Visma –0.12, 4) Lennard Kämna Saksa, Bora-Hansgrohe –0.14, 5) Geraint Thomas Britannia, Ineos –0.14, 6) David Gaudu Ranska, Groupama-FDJ –0.19.

Kokonaiskilpailun tilanne 7/21 etapin jälkeen: 1) Pogacar 24.43.14 2) Vingegaard –0.35, 3) Thomas –1.10 4) Adam Yates Britannia, Ineos –1.18, 5) Gaudu –1.31, 6) Romain Bardet Ranska, DSM –1.32.

Lauantaina ajetaan noin 186 kilometrin mäkinen etappi Dole–Lausanne.

Autourheilu

SPIELBERG, ITÄVALTA:

Formula ykkösten MM-sarjan 11/22 kilpailuviikonloppu, Itävallan gp:

Sprinttiaika-ajo: 1) Max Verstappen Hollanti, Red Bull 1.04.984, 2) Charles Leclerc Monaco, Ferrari jäljessä 0,029 sekuntia, 3) Carlos Sainz Espanja, Ferrari –0,082, 4) Sergio Perez Meksiko, Red Bull –0,420, 5) George Russell Britannia, Mercedes –0,447, 6) Esteban Ocon Ranska, Alpine –0,742, 7) Kevin Magnussen Tanska, Haas –0,895, 8) Mick Schumacher Saksa, Haas –1,027, 9) Fernando Alonso Espanja, Alpine –1,119, 10) Lewis Hamilton Britannia, Mercedes –8,167, ...13) Valtteri Bottas Suomi, Alfa Romeo.

Aika-ajo määrittää lähtöjärjestyksen lauantain sprinttikilpailuun.

1. harjoitukset: 1) Verstappen 1.06,302,  2) Leclerc –0,255, 3) Russell –0,400, 4) Perez –0,537, 5) Hamilton –0,607, 6) Magnussen –0,663, 7) Sainz –0,737, 8) Alonso –0,798, 9) Schumacher –0,944, 10) Yuki Tsunoda Japani, AlphaTauri –0,994, ...14) Bottas –1,220.

Tennis

LONTOO:

Kauden 3/4 grand slam -turnaus, Wimbledon, palkintoarvo 35 miljoonaa puntaa:

Miesten kaksinpelin välierät:

Novak Djokovic Serbia (1)–Cameron Norrie Britannia (9) 2–6, 6–3, 6–2, 6–4, Nick Kyrgios Australia–Rafael Nadal Espanja (2) luovutus.

Loppuottelu pelataan sunnuntaina.

Naisten nelinpelin välierät:

Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova Tshekki (2)–Ljudmyla Kitshenok Ukraina/Jelena Ostapenko Lativa (4) 6–2, 6–2.

Ravit

KAUSTINEN:

1. lähtö, sh 2120 m: 1) Tukkijätkä/Veli-Erkki Paavola 34,4 (2,01), 2) R.R. Vipinä 36,0 (10,07).3) Tåga Tindra* 35,2 (36,93).4) Tuli Keila 35,5 x (2,35).poissa: 2. Toto (1-3-5): 2,01 1,47-2,21-4,08 5,06.

2. lähtö, lv 2100 m Montén SM-karsinta: 1) Hierro Boko/Maija Fors m1,15,0a (1,52), 2) Anaheim Kemp m1,15,5a (10,34).3) Van Kronos m1,15,8a (4,04).4) Zulamit m1,16,4a (12,88).poissa: 7. Toto (5-6-4): 1,52 1,04-1,25-1,14 5,78.

3. lähtö, lv 2100 m Tammasarja 2022: 1) Bachelorette/Tapani Salojensaari 17,7 (12,12), 2) Bitcoin Evo 17,8 (2,23).3) Glory's All In 17,8 (41,21).4) Falling Rain Love 16,6 (22,89). Toto (4-3-2): 12,12 4,33-1,72-9,12 13,81.

4. lähtö, Toto5-1, lv 2100 m: 1) Amazing May/Veli-Erkki Paavola 16,6 (39,52), 2) Smillaggio 16,7 (17,45).3) Find Out 17,0 (17,68).4) Pearly's Jadessa 17,3 (25,35). Toto (8-3-5): 39,52 3,67-4,30-3,81 128,85. Toto5 voitto-osuus: 11,56.

5. lähtö, Toto5-2, lv 1600 m: 1) Bugs Bunny Buzz/Santtu Raitala 14,8 (10,35), 2) Ditchback Dice 15,6 (7,52).3) Hypnotique 15,8 (13,48).4) Exit Fastback 15,9 (23,05). Toto (10-8-11): 10,35 2,86-2,45-3,17 40,94. Toto5 voitto-osuus: 107,70.

6. lähtö, Toto5-3, sh 2100 m Pikkupelimanni 2022: 1) Topin Muisto/Juha Utala 30,5a (3,67), 2) Carri 30,6a (16,46).3) Farak 30,7a (19,52).4) Taraori 32,5a x (29,58). Toto (4-5-2): 3,67 1,57-2,74-2,67 20,09. Toto5 voitto-osuus: 391,92.

7. lähtö, Toto5-4 DUO-1 TROIKKA-1, lv 2120 m Isla-ajo: 1) Kurri Jari Boko*/Veijo Heiskanen 12,7 (1,54), 2) Ava Di Emelin 13,9 (14,66).3) Power Blaster* 13,3 (17,08).4) Book Seven* 13,6 (68,34). Toto (9-6-8): 1,54 1,22-1,79-2,81 5,87. Toto5 voitto-osuus: 507,43. Troikka: 29,21.

8. lähtö, Toto5-5 DUO-2, lv 1609 m Avain Säästöpankki Challenge finaali: 1) Miya Gran/Ville Pohjola 14,5a (6,14), 2) Fast Hero 14,7a (57,91).3) Brexit 14,8a (21,82).4) Star Girl One 14,8a (44,28).poissa: 3, 12. Toto (5-11-4): 6,14 3,27-9,00-4,68 333,44. Toto5 voitto-osuus: 1606,88. Päivän Duo: 9-5, kerroin: 8,29.

Painonnosto

ERÄJÄRVI:

Tempauksen ja työnnön SM-kilpailut Rönnillä viime sunnuntaina.

T17:

Tempaus: 1) Janette Ylisoini Bodonos 107,9 p. (88 kg), 2) Inka Tiainen PuKa 94,8 p. (70 kg), 3) Iita Kononen ÄH 93,0 p. (73 kg) ...6) Mona Herva OAK 82,0 p. (63 kg), 7) Liisa Niva OAK 76,5 p. (55 kg), 8) Matilda Jauhojärvi OAK 75,8 p. (55 kg), Kaisa Rautio OAK (ei tulosta)

Työntö: 1) Janette Ylisoini Bodonos 128,7 p. (105 kg), 2) Inka Tiainen PuKa 117,9 p. (87 kg), 3) Minni Hormavirta LoLif 113,0 p. (90 kg) ...6) Liisa Niva OAK 94,6 p. (68 kg), ...8) Matilda Jauhojärvi OAK 88,2 p. (64 kg), Mona Herva OAK ja Kaisa Rautio OAK (ei tulosta)

P17:

Tempaus: 1) Miro Manderbacka KJ 121,0 p. (101 kg), 2) Veikko Ojala PuKa 107,4 p. (80 kg), Jonne Akujärvi OAK (ei tulosta)

Työntö: 1) Eetu Hautaniemi PuKa 164,7 p. (131 kg), 2) Jonne Akujärvi OAK 151,3 p. (135 kg), 3) Miro Manderbacka KJ 143,8 p. (120 kg)...

N20:

Tempaus: 1) Jannike Bäckström RoRe 100,7 p. (80 kg), 2) Viivi Körkkö OAK 95,1 p. (68 kg), 3) Vilma Väisänen EWA 90,7 p. (67 kg).

Työntö: 1) Jannike Bäckström RoRe 124,6 p. (99 kg), 2) Viivi Körkkö OAK 120,2 p. (86 kg), 3) Vilma Väisänen EWA 116,4 p. (86 kg).

M20:

Tempaus: 1) Konsta Suoniemi OAK 151,4 p. (132 kg M20/23SE), 2) Juuso Hartikainen JoPuPo 139,2 p. (120 kg), 3) Juuso Kokko 8000Urh 128,6 p.(99 kg)

Työntö: 1) Konsta Suoniemi OAK 177,8 p. (155 kg), 2) Juuso Hartikainen JoPuPo 174,0 p. (150 kg), 3) Juuso Kokko 8000Urh 154,5 p. (119 kg)

Naiset:

Tempaus: 1) Siri Sytelä AU 98,5 p. (72 kg), 2) Riina Saksa LoLif 95,1 p. (76 kg), 3) Hanna Kunelius LoLif 94,7 p. (69 kg).

Työntö: 1) Siri Sytelä AU 128,6 p. (94 kg), 2) Riina Saksa LoLif 118,9 p. (95 kg), 3) Hanna Kunelius LoLif 118,0 p. (86 kg).

Miehet:

Tempaus: 1) Lauri Tuovinen TP 154,5 p. (147 kg), 2) Jonathan Räsänen LPN 148,8 p. (123 kg), 3) Matias Tuovinen Atomi 146,7 p. (145 kg).

Työntö: 1) Lauri Tuovinen TP 194,4 p. (185 kg), 2) Matias Tuovinen Atomi 183,1 p. (181 kg M23SE), 3) Petri Lindfors KelVi 182,9 p. (174 kg).

Lentopallo

NAISTEN MAAOTTELUITA:

Suomen lentopallomaajoukkue naisten EM-karsintoihin:

Passarit: Kaisa Alanko (Paris St. Cloud, Ranska), Emmi Jalonen (LP Kangasala).

Hakkurit: Iina Andrikopoulou, Piia Korhonen, Yasmine Madsen (Neuwied, Saksa).

Yleispelaajat: Suvi Kokkonen (Vilsbiburg, Saksa), Emmi Riikilä (LP Kangasala), Jessica Kosonen, Hilkka Hujanen (Puijo Wolley).

Keskipelaajat: Anna Czakan, Roosa Laakkonen (Sühl, Saksa), Netta Rekola (LP Kangasala), Daniela Öhman.

Liberot: Tiiamari Sievänen (LP Kangasala), Netta Laaksonen (LP Viesti).

Maaottelut: 2. 8. Hämeenlinna: Suomi–Sveitsi, 3. 8. Hämeenlinna: Suomi–Sveitsi, 13. 8. Kyyjärvi: Suomi–Ruotsi, 14. 8. Kyyjärvi: Suomi–Ruotsi.

EM-karsintaa: 21. 8. Pljevlja: Montenegro–Suomi, 24. 8. Seinäjoki: Suomi–Tshekki, 27. 8. Salo: Suomi–Islanti, 3. 9. Kopavogur: Islanti–Suomi, 7. 9. Tabor: Tshekki–Suomi, 10. 9. Joensuu: Suomi–Montenegro.

Suunnistus

KEMIJÄRVI:

Kemijärven urheilijoiden kuntorastit suunnistettiin Hyypiönkukkuran maastossa. Ratamestareine Teija ja Teemu Hoisko.

A-rata: 1) Jere Särkelä 49.25, 2) Hannu Heikkilä 49.56, 3) Markus Kiviluoma 52.03,  4) Pasi Peltoniemi 55.27, 5) Teuvo Soppela  58.48,  6) Seppo Määttä  1.08.04,  7) Jari Ahola  1.10.28,  8) Mika Halme 1.24.13.

B-rata: 1) Raimo Iivarinen 42.28, 2) Toni Sulasalmi, 49.16,  3) Juhani Korkeakangas 54.27, 4) Lauri Snellman 54.42,  5) Jaakko Ojaniemi  54.44, 6) Raimo Jokela 56.18, 7) Jouko Heikkilä  56.39,  8) Kalervo Ala-Poikela 58.31,  9) Asko Hiltunen   1.02.44, 10) Päivi Haverinen 1.05.29, 11) Tuula Kulmunki 1.06.03, 12) Jasmin Halonen 1.08.43, 13) Veikko Imponen  1.12.40, 14) Tapio Nurmi 1.16.08, 15) Kaija Nurmi 1.16.11, 16)  Arto Ylönen 1.16.14, 17) Mirja Mikkola 1.16.35, 18) Merja Myllykoski 1.17.00, 19) Karoliina Gröötilä  1.25.38, 19) Anna Latvakoski  1.25.38.

C-rata: 1) Marita Kumpula 29.44, 2) Anne Tolonen 29.45, 3) Kaarlo Pöyliö  30.23, 4) Rea Ruopsa 38.15, 4) Päivi Alatalo       38.15,  6) Jarmo Hietala 39.01, 6) Pirkko Mustonen  39.01.

Pesäpallo

Miesten Superpesis:

Manse–SoJy 0–1 (1–3, 2–2)

ViVe 17 13 3 1 0 182– 63 46

SoJy 18 8 6 1 3 112– 53 37

KPL 16 11 0 2 3 116– 67 35

Manse 16 8 4 1 3 109– 74 33

KeKi 17 7 3 3 4 145– 99 30

JoMa 16 7 3 1 5 96– 89 28

KiPa 17 6 2 2 7 95– 99 24

Tahko 17 4 5 1 7 130– 118 23

KoU 18 3 3 2 10 87– 134 17

IPV 18 2 4 1 11 91– 145 15

PattU 18 2 2 3 11 88– 147 13

JymyJussit 17 0 2 3 12 59– 121 7

KaMa 17 0 3 0 14 53– 154 6

Seuraavat ottelut: 11. 7. ViVe–Tahko, 12. 7. SoJy–JoMa, KoU–Tahko, KeKi–Manse, 13. 7. KiPa–KaMa. JymyJussit–PattU.

Naisten Superpesis:

Kirittäret–Virkiä 2–0 (3–2, 3–2)

SMJ–KeKi 1–2k (2–3, 8–5, 1–1, 0–1)

Roihuttaret–Tahko 0–1 (1–1, 0–4)

Pesäkarhut–JoMa 2–0 (3–0, 1–0)

Mailattaret–PöU 0–1 (2–2, 1–6)

Manse 14 9 3 2 0 178– 65 35

Pesäkarhut 14 8 4 1 1 140– 48 33

Kirittäret 14 8 3 1 2 110– 67 31

Virkiä 12 7 2 1 2 100– 58 26

Fera 14 3 4 5 2 103– 93 22

JoMa 15 3 4 3 5 72– 72 20

SMJ 15 2 4 5 4 87– 86 19

Mailattaret 13 2 3 1 7 55– 104 13

Tahko 14 1 4 1 8 50– 104 12

Roihuttaret 14 2 1 3 8 48– 120 11

KeKi 14 0 4 2 8 79– 130 10

PöU 15 0 3 2 10 69– 144 8

Seuraavat ottelut: 12. 7. SMJ–Virkiä, Pesäkarhut–Fera, JoMa–Manse, 13. 7. Tahko–Kirittäret, KeKi–Manse, PöU–Mailattaret, 14. 7. Roihuttaret–Kirittäret.

Purjehdus

AARHUS, TANSKA:

Kolmen luokan EM-kilpailut, 4. päivä:

Nacra 17 (12 lähtöä): 1) Ruggero Tita/Caterina Banti Italia 15 pistettä, 2) Micah Wilkinson/Erica Dawson Uusi-Seelanti 57, 3) Paul Kolhoff/Alicia Stuhlemmer Saksa 60, ...6) Sinem Kurtbay/Akseli Keskinen Suomi 77 (perjantaina lähtösijat 3, 3, 5).

49er (12 lähtöä): 1) Diego Botin/Florian Tritel Paul Espanja 41 2) Bart Lambriex/Floris van de Werken Hollanti 47, 3) James Peters/Fynn Sterritt Britannia 56, ...41) Ville Korhonen/Edvard Bremer Suomi 164 (20, 18, 11).

49er FX (12 lähtöä): 1) Vilma Bobeck/Rebecca Netzler Ruotsi 46, 2) Martine Grael/Kahena Kunze Brasilia 46, 3) Odile van Aanholt/Annette Duetz Hollanti 53, ...10) Ronja Grönblom/Veera Hokka Suomi 99,1 (1, 3, 1).

Beach volley

GSTAAD, SVEITSI:

Maailmankiertueen eliittisarjan turnaus:

Naiset: 1. pudotuspelikierros: Taru Lahti-Liukkonen/Niina Ahtiainen Suomi–Chantal Laboureur/Sarah Schulz Saksa 2–0 (21–17, 21–17), neljännesvälierät: Tina Graudina/Anastasija Kravcenoka Latvia–Lahti-Liukkonen/Ahtiainen 2–1 (22–20, 14–21, 15–10).

Lahti-Liukkonen ja Ahtiainen sijoittuivat yhdeksänneksi.

Keno

Perjantai 8. 7.

Päiväarvonta: 4, 7, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 33, 34, 37, 40, 47, 52, 58, 60, 62, 69

Kunkkunumero: 34.

Ilta-arvonta: 2, 4, 9, 12, 19, 27, 28, 30, 37, 38, 41, 44, 45, 51, 54, 58, 64, 66, 67, 68

Kunkkunumero: 51.

TV-urheilut lauantaina

Yle TV2: 17.15 Hiihdon Aateli Race. 18.30, 21.00 Jalkapallon EURO 2022 studio. 18.50 Jalkapallon EURO 2022: Portugali–Sveitsi. 21.50 Jalkapallon EURO 2022: Hollanti–Ruotsi.

Yle Areena: 18.50 EURO 2022 i fotboll: Portugal–Schweiz (svenskt referat). 21.50 EURO 2022 i fotboll: Nederländerna–Sverige (svenskt referat).

VeikkausTV: 13.07, 13.15, 14.15, 15.45, 19.35, 20.07 Ravit. 16.00 Allsvenskan: Malmö FF–Varbergs BoIS. 22.30 Serie A–Brasilia: Bragantino–Avai. 23.30 MLS: Seattle–Portland.

Jim: 17.45 Ennakkostudio. 18.00 Superpesis: Itä-Länsi, Miehet.

AlfaTV: 14.00 Frisbeegolf: Prodigy Disc Pro Tour. 18.30 Pyöräily: Tour of Hellas.

C More: 14.20, 16.20 World Triathlon Championship Series. 18.20 World Endurance Championship: aika-ajot.

C More Sport 2: 14.00 Ravit.

Discovery+: 09.30, 12.05, 12.33, 15.25, 18.25 ETCR MM-sarja. 12.00, 17.00 Extreme E. 12.55, 14.55, 15.00, 15.30, 16.05, 17.00, 19.00, 21.00, 22.30 Tennis. 13.45, 13.55, 13.57 Pyöräily. 13.49 Superettan: IF Brommapojkarna–Dalkurd FF. 14.00 Ravit. 14.20 Triathlon. 14.50 Porsche Supercup. 15.44 Allsvenskan: Malmö FF–Varbergs BoIS. 15.49 Superettan: Norrby IF–Västerås SK. 16.30 Eliteserien: Bodø/Glimt–Sarpsborg 08. 16.55 Parakiipeilyn MC. 18.00 Judo. 18.14 Allsvenskan: Degerfors IF–IFK Norrköping. 18.20 Monza 6 tuntia, MM-sarja. 18.30 Eliteserien: Strømsgodset–Odd. 18.30 World Endurance Championship. 19.00, 23.00 Golf. 19.15, 20.18 BMX, EM-kisat. 22.00 Kiipeilyurheilun MC.

Eurosport 1: 12.55 Pyöräily. 19.15 BMX EM-kisat.

Eurosport 2: 11.30 ETCR WC.

Ruutu: 12.50 Naisten Vaahteraliiga: Trojans–Wolverines. 13.50 Naisten Vaahteraliiga: WCP–Bouncers. 13.55 Superpesis: Poikien 64. Itä-Länsi-ottelu. 14.00 Ravit. 15.00 Golf, Ladies European Tour. 16.00 Vaahteraliiga: Crocodiles–Wolverines. 16.45 Veikkausliiga: HIFK–FC Haka. 17.15 Veikkausliiga: VPS–IFK Mariehamn. 17.45 Superpesis: Miesten 87. Itä-Länsi-ottelu. 18.45 Kakkonen: FC Vaajakoski–RoPS.

V sport 1 Suomi: 16.30 F1-Studio. 17.25 Formula 1.

V sport 2 Suomi: 11.00 World Padel Tour: Valencia Open.

V sport + Suomi: 11.30, 13.25 Formula 1. 18.50 Formula 2.

V sport golf: 16.30 DP World Tour.

V sport motor: 11.30 Formula 3. 13.25, 17.00 Formula 1. 18.50 Formula 2.

Viaplay: 10.30, 14.00, 17.30 FIVB Volleyball World Beach Pro Tour. 11.00 World Padel Tour. 11.30 Formula 3. 12.30, 16.30 Golf, DP World Tour. 13.25, 13.30, 16.30, 17.30, 21.00 Formula 1. 14.50 Porsche Supercup. 18.50 Formula 2. 20.00, 23.30 Nascar. 21.00 Major League Baseball: Cardinals–Phillies. 22.50 Jalkapallon naisten Afrikan-mestaruuskilpailut: Sambia–Togo, Kamerun–Tunisia.