RoPS:n Nappulat ovat jo vuosikymmenten ajan liikuttaneet rovaniemeläislapsia. Viime kesänä Nappuloissa temmelsi lähes 700 jalkapallosta innostunutta tyttöä ja poikaa. Kaikkiaan RoPS:ssa on jo yli 1000 junioripelaajaa.
Seurana RoPS:lle on tärkeää tukea lasten liikunnallisuutta. Kynnys hyvän liikuntaharrastuksen aloittamiseksi on haluttu pitää mahdollisimman matalana.
– RoPS:n Nappuloissa keskeisin tavoite on saada lapsi rakastumaan jalkapalloon ja liikkumiseen, RoPS:n nappulapäällikkö Juho Luukkonen kertoo.
– Nappuloissa harjoittelemme jalkapallon perusteita ja erilaisia perusliikuntataitoja. Siinä samalla lapsi oppii myös toimimaan ryhmässä yhteisten pelisääntöjen mukaan.
Edullinen harrastus koko kesäksi
Yhteistyökumppaneiden tuella RoPS on pystynyt laskemaan Kesänappuloiden hinnan 59 euroon. Hinta sisältää kaiken tarvittavan eli oman pelipallon ja -paidan, lisenssin, vakuutuksen sekä kausikortin RoPS:n kotiotteluihin.
Tulevana kesänä Nappuloiden vetäjinä toimivat kokeneiden ohjaajien lisäksi myös Naisten edustusjoukkueen sekä Miesten Farmijoukkueen pelaajat. Hyvä esikuva ja roolimalli on lapsilla aina lähellä.
– Nappuloiden harjoitukset sisältävät paljon pelaamista ja palloharjoittelua. Lapsen motorisen kehityksen tukeminen on isossa roolissa unohtamatta tietenkään joukkuepelaamisen sääntöjä, Luukkonen sanoo.
– Tärkeintä kuitenkin on, että harjoituksissa on joka kertaa hauskaa. RoPS:n Nappulat on loistava paikka ottaa leikin varjolla ensimmäinen kosketus jalkapalloon.
Ilmoittautuminen RoPS:n nappuloihin on jo käynnissä osoitteessa www.ropskauppa.fi. Nappuloissa on toimintaa kaikille 2007 – 2016 syntyneille tytöille ja pojille.
Nappuloiden harjoitukset ovat kerran viikossa arkipäivisin Rovaniemen lähikentillä. Ensimmäiset harjoitukset ovat toukokuun lopulla, ja kausi paketoidaan syyskuun alkuviikolla. Kerran kuukaudessa Nappuloilla on isompi yhteinen ottelutapahtuma.