Pal­lo­vei­kois­sa pu­hal­ta­vat muu­tok­sen tuulet – Newton Ju­nio­ris­ta tuli jouk­kueen pe­laa­ja­val­men­ta­ja

Newton Jr ottaa ensimmäistä kertaa vastuun edustusjoukkueen valmentamisesta. Aiempaa valmennuskokemusta hänellä on nuorten joukkueesta.
Newton Jr ottaa ensimmäistä kertaa vastuun edustusjoukkueen valmentamisesta. Aiempaa valmennuskokemusta hänellä on nuorten joukkueesta.
Kuva: Maria Lehto

Tornion Palloveikkojen kapteeni Jussi-Esko Berg  saa tulevalle kaudella rinnalleen uusia pelimiehiä. Kun joukkueesta lähti viisi maajoukkuetason pelaajaa muille maille, niin Berg odottaa mielenkiinnolla uusia haasteita.

– Iiro Vanhan, Aleksi Kylmälän ja Henri Alamikkotervon kanssa oli mukava pelata useampi kausi. He eivät olleet pelkästään hyviä pelaajia, vaan muutenkin hyviä tyyppejä. Nyt joukkueemme on uuden tilanteen edessä ja ainakin harjoituksissa on ollut hyvä meno päällä, Jussi-Esko Berg sanoo.

Viiden maajoukkuemiehen lähteminen näkyisi jokaisen suomalaisen futsaljoukkueen tasossa.  Vanha muutti Tampereelle ja pelaa Akaa Futsalissa, Alamikkotervo lähti opiskelemaan Helsinkiin ja valitsi seurakseen espoolaisen GFT:n ja Kylmälä teki pelaajasopimuksen Sievi Futsalin kanssa. Mies jatkaa kasvatustieteen opintojaan Oulussa. Ruotsin maajoukkuemaalivahdin Viktor Janssonin uusi seura on valkeakoskelainen Mad Max ja Sergei Korsunovin jyväskyläläinen Kampuksen Dynamo.

Myös ToPV:n huipulle nostaneen valmentaja Oleg Eprintsevin sopimus päättyi viime kauteen. Hän on nykyisin mukana Futsal team Kemi-Tornion organisaatiossa.

– Olisimme mielellämme jatkaneet pelaajasopimuksia Iiron, Aleksin ja Henrin kanssa, mutta perhe- ja opiskelusyyt veivät miehet muualle. Olemme aina valmiita ottamaan kenet vaan heistä takaisin joukkueeseen. Jos tarvetta on, niin voimme pelikauden aikana täydentää joukkuetta, ToPV:n puheenjohtaja Markku Taramaa kertoi.

Nuoruuttaja kokemusta

ToPV on saanut riveihinsä jo nyt neljä uutta pelimiestä Kokenut Newtonin maanmies Rafael Giorgio on aiemmin pelannut liigaa Ilveksessä ja Akaassa. Tanskalaisesta Gentoftesta pestattu Zakari El-Ouaz liittyy harjoitusvahvuuteen syyskuussa. Mies on Tanskan mestari ja pelaa vanhassa joukkueessaan Mestareiden liigan preliminary roundilla.

Nuoruutta ja intoa joukkueeseen tuovat Tervareista siirtyneet Eero Kaista ja Ville Niskala.  Niskala on pelannut futsalia myös Sievin liigajoukkueessa. Yhden paikallisen pelaajan kanssa neuvottelut ovat vielä vaiheessa.

Isot saappaat täytettäväksi

Tornion Palloveikkojen onneksi brasilialainen Newton Junior jatkaa rajakaupungissa. Viime kaudella mies sijoittui liigan tehopörssissä kolmanneksi tehtyään 46 maalia ja annettuaan 15 maalisyöttöä. Tulevalla kaudella on entistä isommat saappaat täytettävänä, sillä maalien ja syöttöjen lisäksi hän vastaa joukkueen valmennuksesta. Apuja hän saa valmennuspuolella Ville Taramaalta.

Aiempaa valmennuskokemusta Newtonilta on junioripuolelta.

– Kun minulta kysyttiin halukkuutta alkaa pelaajavalmentajan tehtävään, niin vastasin heti että kyllä. Olen toiminut useassa joukkueessa kapteenina, joten sekin helpotti päätöstäni, Torniossa perheineen hyvin viihtyvä ja suomen kieltä opiskeleva Newton kertoi.

ToPV sijoittui viime kaudella runkosarjassa kakkoseksi ja play off -pelien jälkeen neljänneksi. Jos samanlaisista sijoituksista puhutaan ensi kauden jälkeen, niin ToPV:n kausi olisi onnistunut kiitettävästi.

– En ajattele niinkään paljon sijoitusta, vaan tärkeämpää minulle on joukkuepelaamisen kokonaisvaltainen kehittyminen. Menestyvän joukkueen rakentaminen on ykkösasia. Nuoret pelaajat saavat tärkeää peliaikaa, Newton tuumaili.

Maalitykin pelifilosofia lähtee liikkeelle, yllätys kyllä,  onnistuneesta puolustuspelistä.

– Pelitaktiikassamme painottuu joukkuepuolustaminen. Meidän pitää onnistua myös erikoistilanteissa. Valmennuksessa keskityn myös yksittäisiin pelaajiin ja pyrin kehittämään heidän hyviä puoliaan entistä paremmiksi, Newton Junior sanoi.

Futsal-liiga käynnistyy ToPV:n osalta 12. syyskuuta. Torstaina 2.9. se pelaa treeniottelun divarin Oulun Palloa vastaa.

Futsal

ToPV

Maalivahdit: Pietari Portimo, Tuomas Tervahauta, Pasi Hiekkanen.

Kenttäpelaajat: Jussi-Esko Berg (C), Eero Kaisto, Juho-Teppo Berg, Zakaria El Ouaz, Jussi Nurmela, Rafael Giorgio, Ville Niskala, Aleksi Gullsten, Elias Lantto.

Pelaajavalmentaja: Newton jr.

Joukkueenjohtaja: Jaakko Kyöstäjä.

Manageri: Ville Taramaa.

Ilmoita asiavirheestä