Pa­lis­kun­tien pu­heen­joh­ta­ja ei hyväksy kik­kai­lua kor­vauk­sil­la: "Tuleen ei saa jäädä ma­kaa­maan, vaan on et­sit­tä­vä pois­pää­syä"

Paliskuntain yhdistyksen puheenjohtaja pitää huolestuttavana, että osa poronhoitoalueen poronomistajista pyörittää toimintaansa pelkästään petovahingoista saatavilla korvauksilla.

Jukka Knuuti kertoo ymmärtävänsä Kainuun ja Kuusamon paliskuntien umpikujan vaikeassa petotilanteessa, joka on romahduttanut teurasmäärät (LK 21.6.).

Silti hän toivoo poronomistajien sopeutuvan tilanteeseen muuten kuin pyrkimällä maksimoimaan vahingonkorvauksensa.

–Mitä voisi itse tehdä toisin, että vahinkoluku pienenisi? Sitä pitää miettiä jatkuvasti, eikä tuudittautua siihen, että valtion piikki olisi aina auki, Knuuti sanoo.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä