Maanantain parhaaksi pitkävetohauksi nostan kohteen 689 vierasjoukkueen SJK:n kertoimella 1,78. Tässä ottelussa oli aika pitkään pohdinnan alla joko vähämaalisuuden tai sitten SJK:n puolesta pelaaminen.
Ottelun kuva tulee (ainakin alussa) olemaan suurella todennäköisyydellä varovainen – niin suurista panoksista pelataan, kun toinen taistelee sarjapaikan ja toinen mestaruuden puolesta.
Näen joukkueiden tämän hetken tasoeron kuitenkin sen verran suureksi SJK:n suuntaan, että pidän sittenkin todennäköisempänä sitä, että SJK saa jossain vaiheessa murrettua HIFK:n puolustussumpun, kuin että ottelu menee päätyyn saakka maaleitta.
SJK:n maali taas muuttaisi pelin kuvan täysin toisenlaiseksi – huomattavasti runsasmaalisempaan suuntaan. Kun suosikin mahdollinen johtoasema näin selkeästi uhkaa toista potentiaalista pelivalintaa (alle 2,5 maalia), niin paras vaihtoehto on pelata suosikin puolesta, etenkin kertoimen ollessa suurempi.
Illan toisessa haussa saadaan sen sijaan puristella sen puolesta, ettei maaleja juuri syntyisi. Sekä WBA että Everton kuuluvat Valioliigan vähämaalisten joukkueiden kastiin sekä pelitavallisesti että tuloksiltaan.
135 West Bromwich–Everton, alle 2,5 maalia (kerroin 1,60)
689 HIFK–SJK 2 (kerroin 1,78)
"Veikkaus osallistuu sivuston sisällöntuottamiseen toimittamalla mm. tiedot pelikohteista Alma Medialle. Vihjeiden sisältöön Veikkauksella ei ole roolia."