Sunnuntain paras pitkävetohaku on yli 2,5 maalia Englannin Valioliigan ottelussa Crystal Palace–Hull. Pelin asetelma on se, että Hullin on käytännössä pakko hakea voittoa.
Viime vieraspelissään Hullille riitti piste Southamptonin vieraana ja taktiikka oli sen mukaisesti hyvin puolustusvoittoinen. 0–0 kuvasi hyvin tuon pelin luonnetta. Nyt Hull joutuu pelaamaan itselleen ”normaalimmalla” vieraspelitavalla, eli hakemaan myös maalia.
Vaikka arvostan Hullin valmentajan Marco Silvan erittäin korkealle, ei joukkue ole Southampton-peliä lukuun ottamatta vieraissa viime aikoina oikein riittänyt. Etenkin puolustus on vuotanut pahasti. Neljässä edellisessä vieraspelissä on rikottu 2,5 maalin raja ja Hullille on noissa otteluissa tehty yhteensä 13 maalia.
Näen pelin repsahtamisen aivan mahdollisena skenaariona, vaikka Sam Allardycen Palace varmasti puolustusvoittoisesti peliin tuleekin.
Muita mahdollisia hakuja ovat alle 2,5 maalia ottelussa Huddersfield–Sheffield W (kohde 8600, kerroin 1,55), kohteen 4268 Crystal Palace (kerroin 1,95) sekä kohteen 4288 Alaves (kerroin 1,65).
4273 Crystal Palace–Hull, yli 2,5 maalia (kerroin 1,88)
”Veikkaus osallistuu sivuston sisällöntuottamiseen toimittamalla mm. tiedot pelikohteista Alma Medialle. Vihjeiden sisältöön Veikkauksella ei ole roolia.”