
Kreikkalais-roomalaisen painin raskaan sarjan (130 kg) jässikän Konsta Mäenpään MM-retki Serbian Belgradiin jäi avauspäivään. Koska Mäenpään kukistanut Georgian moninkertainen arvokisamitalisti Iakobi Kajaia ei voittanut lohkoaan, oli Mäenpään aika poistua näyttämöltä.
Mäenpään painipäivässä oli hyvää ja huonoa: hyvää ja vahvaa oli hänelle taistelemalla tullut 7–5-pistevoitto Saksan raamikkaasta Jello Krahmerista. Huonoa Mäenpään päivässä oli hänen kärsimänsä ylivoimainen pistehäviö Kajaialle.
– Leireiltä tutulta saksalaiselta sain väkisin kaivettua pisteet, vaikka hetkittäin minäkin kompuroin. Minusta kravatin ottaneelta georgialaiselta sain niin pahaa tukkapöllyä, ettei tee mieli matsia muistella, Mäenpää murheili.