Ou­nas­vaa­ran At­leet­ti Klubin Konsta Suo­nie­mi nosti tem­pauk­sen Suomen en­nä­tyk­sen Rönnin SM-ki­sois­sa

Rovaniemeläisseurojen nostajat olivat hyvin edustettuina legendaarisella Rönnin tanssilavalla Eräjärvellä viime sunnuntaina nostetuissa tempauksen ja työnnön SM-kisoissa.

Rönnillä on kilpailtu painonnostossa heinäkuun ensimmäisenä sunnuntaina jo yli 70 vuoden ajan, ensimmäiset kisat järjestettiin vuonna 1950.

Tempauksen ja työnnön SM-kisoissa on kilpailtu jo pitkään alle 20-vuotiaiden ja yleisen sarjan ikäluokissa. Tänä vuonna kisaohjelmaan lisättiin myös alle 17-vuotiaiden tyttöjen ja poikien sarjat.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä