Kroopinpalon tiellä, noin 10 kilometriä Rovaniemeltä Ranuan suuntaan on tiistai-iltana enemmän vipinää kuin normaalisti. Tienvarsi on autoilla "miinoitettu", kun Ounasrastikauden kolmas osakilpailu alkaa.
Vuonna 1981 aloitetut Ounasrastit elää nyt kukoistustaan. Luontoliikunnan suosio on siirtynyt myös iltarasteille, missä käy huomattavasti enemmän väkeä kuin kansallisissa kisoissa. Alkukaudesta on lähennelty jo 300 osallistujaa, joten Ounasrasteja voi sanoa Rovaniemen suurimmaksi viikottaiseksi liikuntatapahtumaksi.
Tapahtuman järjestäjä Ounasvaaran Hiihtoseura ei isosti rasteja markkinoinut, mutta somessa tieto kulkee hyvin. Uutta väkeä tulee joka kevät, sillä nytkin lasten suunnistuskoulussa on 60 osallistujaa ja aikuisissakin reilut 30.