Oppositio on hyökännyt hallituksen sote-uudistuksen valinnanvapauslainsäädännön kimppuun asian eduskuntakäsittelyssä.
Vasemmistoliiton kansanedustajan Anna Kontulan mukaan uudistus ei paranna valinnanvapautta, sillä suurten kasvukeskusten ulkopuolella uudistuksen arvioidaan harventavan terveyskeskusverkkoa.
–Tämä on ikävä uutinen niille haja-asutusalueiden pienituloisille, joilla ei ole omaa autoa eikä aina taksirahaakaan, Kontula sanoi.
Kontulan mukaan sote-uudistus ei myöskään paranna niiden kansalaisten asemaa, jotka ovat huolestuneet veroparatiiseista.
–Vaikka hallituksen esitykseen liittyy jotain avoimuusvelvoitteita, niin ei kuitenkaan riittäviä verovälttelijöiden tunnistamiseksi, Kontula painotti.
Kontulan mukaan pääministeri Juha Sipilän (kesk.) porvarihallitus ei ole myöskään ole onnistunut huolehtimaan elinkeinovapaudesta.
–Laajat palveluvelvoitteet suosivat suuria terveysyrityksiä, ja paikallisten pk-yritysten asemaa heikentää entisestään kansainvälisten terveysyritysten veroshoppailumahdollisuuksien turvaaminen.
Anna-Kaisa Pekonen (vas.) tivasi asiakasmaksujen suuruutta.
–Asiakasmaksu mainitaan esityksessä 72 kertaa. Mutta sitä ei kerrota, minkä suuruinen se tulee olemaan.
Eduskunta aloitti tänään sote-lakipaketin kokonaisuuden käsittelyn. Aikaa käsittelylle on heinäkuun alkupuolelle saakka.
Tietojärjestelmän puute huolettaa
Kaikki oppositiopuolueet soimasivat esitystä siitä, että se on edelleen ristiriidassa hallituksen omien tavoitteiden kanssa. Tavoitteena on, että uudistuksella säästetään kuluja, lisätään yhdenmukaisuutta ja vähennetään palvelujen pirstaleisuutta.
Vihreiden mielestä sote-uudistuksen vieminen käytäntöön tulee olemaan hyvin kivulias prosessi. Puolueesta yksi suurimmista ongelmista on se, että kattava tietojärjestelmä puuttuu. Hallitus on kaavaillut, että sellainen valmistuisi vasta vuonna 2025.
–Mistä hoitohenkilökunta tietää, millainen tausta potilaalla on ja siten välttää tekemästä hoitovirheitä, kysyi Outi Alanko-Kahiluoto (vihr.).
Puolueen toinen kansanedustaja Emma Kari ihmetteli, että vaikka hallitus tunnustaa, että uudistukseen liittyy taloudellisia riskejä, niiden suuruutta ei ole arvioitu.
–Puhutaanko sadoista miljoonista vai miljardeista? Näihin ei ole saatu vastauksia.
SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne kyseli, eikö riittäisi, että perusterveydenhuoltoon tuotaisiin hoitotakuu siten kuin se erikoissairaanhoidossa toimii.