Turussa tiistaina tapahtunut koulupahoinpitely ei aiheuta erillisiä toimia Opetushallituksessa. Hallintojohtaja Matti Lahtisen mukaan Opetushallituksella ei ole edes keinoja puuttua yksittäisiin välikohtauksiin.
- Jos koulusta tai kunnasta ollaan meihin yhteydessä, voimme antaa neuvontaa ja ohjausta.
Lahtinen korostaa, että kyse on ennen kaikkea poliisiasiasta.
- Poliisi tekee rikostutkinnan ja päättää asian viemisestä syyttäjälle. Koulu puolestaan toimii omien kriisihallintaohjeidensa mukaisesti.
Samppalinnan alakoulua käyvän oppilaan isovanhemmat pahoinpitelivät koulun opettajaa ja neljännen luokan oppilasta kesken koulutunnin. Pahoinpidellyllä oppilaalla oli ollut riitaa isovanhempien lastenlapsen kanssa.
Lahtinen pitää tapausta erittäin valitettavana. Lahtisen mukaan välikohtaus on tapauksena täysin poikkeuksellinen.
- On erittäin harvinaista, että vanhemmat tai isovanhemmat menevät kouluun selvittämään asioita käyttämällä väkivaltaa.
Hallintojohtaja ei ole koskaan kuullut vastaavanlaisesta tapauksesta, jossa useamman henkilön aiheuttama pahoinpitely kohdistuu sekä oppilaaseen että opettajaan.
- Kouluissa nujakat ovat olleet yleisimmin oppilaiden välisiä. Joskus nujakoissa on ollut mukana opettaja tai muu henkilökunnan työntekijä.
Lahtinen myöntää, että väkivaltatapaukset ovat omiaan nostattamaan keskustelua kouluturvallisuudesta. Koulut ja kunnat kuitenkin päättävät viime kädessä itsenäisesti, millaisia turvatoimia kouluissa noudatetaan.
- Jokaisella koululla pitää olla kriisisuunnitelma, jossa pitäisi olla esimerkiksi selvitetty, että tiloista olisi useampia poistumisteitä erilaisten tilanteiden varalle.
Lahtinen korostaa, että koviin turvallisuustoimiin, kuten elektroniseen valvontaa tai vartiointiin, on suomalaisessa koulutuksessa suhtauduttu pidättyvästi. Sen sijaan ulko-ovia tai luokan ovia on lukittu opetuksen ajaksi.
Turun välikohtaus on parhaillaan poliisitutkinnassa. Poliisi ei aio tiedottaa tapauksesta enempää.