Opas­tet­tu kierros Varikon tarina kertoo Ko­run­din ra­ken­nuk­sen his­to­rias­ta

Kulttuuritalo Korundi sijaitsee Rovaniemen historian kannalta merkittävässä rakennuksessa, entisessä postiautovarikossa. Se on harvoja sodan tuhoista säästyneitä rakennuksia Rovaniemellä.

Rakennuksen menneisyys on edelleen läsnä Kulttuuritalo Korundissa, kaikkialla sen saneeratuissa tiloissa. Mykät seinät kätkevät sisäänsä arvaamattoman paljon mennyttä elämää. Pala vanhaa tiiliseinää, ikkuna-aukon kulunut räystäslista tai portaikon koristeellinen kaide, joka saneerauksen yhteydessä on jätetty ennalleen – kaikki nämä yksityiskohdat herättävät kysymyksiä. Mikä tämä talo oli ennen? Keitä täällä oli, eli ja teki töitä?

Varikkorakennuksen menneisyys kytkeytyy monin tavoin sekä Suomen ja Lapin yleiseen historiaan että posti- ja lennätinlaitoksen historiaan. Rovaniemen kauppalasta oli 1930-luvun alkuun mennessä kehittynyt todellinen postiautoliikenteen keskus, Lapin portti, josta autot kuljettivat postilähetyksiä, tavaroita ja matkustajia ympäri laajaa maakuntaa.

Kansainvälisenä museopäivänä Jonna Katajamäki avaa ikkunan menneeseen aikaan ja kertoo varikon tarinan opastamallaan kierroksella.

Varikon tarina –historiaopastus to 18.5. klo 17 Korundissa, vapaa pääsy. Myös

Korundin näyttelyihin on museopäivänä 18.5. vapaa pääsy klo 11-20.

Ilmoita asiavirheestä