Mikä mättää Rovaniemen Kiekolla? Kausi on puolivälissä ja tilastot näyttää 10 voittoa 10 ja 12 tappiota. Rokin onneksi sarja on ollut tasaväkinen – keskiverto pelaamisella joukkue sinnittelee puolessa välissä runkosarjaa ja vain kärkikaksikko IPK ja Ketterä ovat karanneet. Parilla voitolla voi nousta kärkinelikkoon, mutta parilla tappiolla voi tippua kolmen viimeisen joukkoon. Rokin pitäisi kuulua materiaalin puolesta ainakin viiden parhaan joukkoon, mutta nyt pelaaminen ailahtelee illasta toiseen.
Tällä kaudella rumia tappioita on tullut jo kolme eli periaatteessa peli ratkeaa kahden ensimmäisen erän aikana. Roki päästää ottelua kohti neljä maalia, kun viime kaudella luku oli alle kolme. Vain neljässä pelissä Roki päästänyt maaleja alle kolme (ei yhtään nollapeliä) ja 10 otellussa neljä tai enemmän. Eikä helpota, että alivoima on sarjan kolmanneksi huonoin.
Onneksi Roki tekee sentään maaleja, mutta paljon annetaan tasoitusta kun katsoo puolustuksen tilastoja. Eikä maaleja niin paljon tehdä, että niillä paikataan puolustuksen heikkous pelistä toiseen. Salmelan taktiikka ei toimi, eikä paremmasta ole nähtävissä merkkejä. Nyt olisi aika oikeasti reagoida.
Ongelma näyttäisi olevan myös henkisellä puolella, mikä voi olla ongelmista suurin. Pelaaminen ailahtelee pelistä toiseen ja jopa erien välillä tapahtuu isoja romahduksia. Viime kaudella Roki usein taisteli voittoja takaa-ajoasemasta. Nyt samanlaisia ryhdistäytymisiä ei ole näkynyt, vaan hyviä pelejä on hävitty loppua kohti tai huonosti alkanut peli pelataan loppuun asti huonosti.
Onko nälkä kadonnut kahden prossin jälkeen? Lähtikö kapteeni Järvelän mukana taistelutahto? Jos ei riveistä löydy henkilöä, joka sytyttää joukkueen ja pitää henkisesti kasassa, täältä löytyisi apua henkisten lukkojen aukaisemiseen.