"On tästä haa­veil­tu ja tämän eteen tehty töitä" – Fut­sal­maa­jouk­kueel­le paikka EM-ki­so­jen kah­dek­san parhaan jouk­koon

Amsterdam/Helsinki

Suomen miesten futsalmaajoukkue jatkaa kautta aikain ensimmäistä arvoturnaustaan alkulohkonkin jälkeen. Puolivälieräpaikka Hollannissa pelattavassa EM-turnauksessa aukesi, kun lohkon päätöskierroksella Suomi voitti Slovenian 2–1 ja sijoittui lohkokakkoseksi.

Suomelle maalasivat Juhana Jyrkiäinen ajassa 32.11 ja maalivahti Juha-Matti Savolainen tyhjään maaliin ajassa 34.44. Tasapelin jatkopaikkaan tarvinnut Slovenia teki loppuminuuteista jännittävät 1–2-kavennuksellaan, mutta Suomi kesti painostuksen ja otti riemukkaasti jatkopaikan lopputurnausdebyytissään.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä