Olli Ojanaho maail­man­cu­pin nelonen Sveit­sis­sä – vain kuusi se­kun­tia erotti pal­kin­to­pal­lil­ta

Olli Ojanaho oli suomalaisten valopilkku suunnistuksen maailmancupin päätöskierroksen keskimatkan kisassa Sveitsissä sunnuntaina. Korkealla lähes 1900 metrin korkeudessa rinnemaastossa suunnistettu kilpailu oli jälleen fyysisesti vaativa.

Miesten kilpailu oli Norjan Kasper Harlem Fosserin juhlaa, sillä hän suunnisti ylivoimaiseen 50 sekunnin voittoon. Fosserin takana käytiin tiivistä sekuntikamppailua, jossa Olli Ojanaho oli vahvasti mukana.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä