Pääkirjoitus: Suomen Pi­sa-tu­lok­set ovat las­ke­neet jo lähes koko 2000-lu­vun ajan – häm­mäs­tyt­tä­vin­tä il­miös­sä on se, ettei kor­jaus­lii­ket­tä ole on­nis­tut­tu te­ke­mään

Katso kuvat: Näin lap­pi­lai­set edus­ti­vat Pre­si­den­tin­lin­nas­sa

Puolustusvoimat: Ken­raa­li­kun­nas­sa vain yksi ylennys – katso tästä kaikki ylen­nyk­sen saaneet Lapissa

Mainos: Lapin Kansa Digi 13,90 €/kk – tilaa tästä

Tilaajille

Olli Ojanaho maail­man­cu­pin nelonen Sveit­sis­sä – vain kuusi se­kun­tia erotti pal­kin­to­pal­lil­ta

Olli Ojanaho oli suomalaisten valopilkku suunnistuksen maailmancupin päätöskierroksen keskimatkan kisassa Sveitsissä sunnuntaina. Korkealla lähes 1900 metrin korkeudessa rinnemaastossa suunnistettu kilpailu oli jälleen fyysisesti vaativa.

Miesten kilpailu oli Norjan Kasper Harlem Fosserin juhlaa, sillä hän suunnisti ylivoimaiseen 50 sekunnin voittoon. Fosserin takana käytiin tiivistä sekuntikamppailua, jossa Olli Ojanaho oli vahvasti mukana. Lopulta Ruotsin Albin Ridefelt kiilasi toiseksi ja isäntämaan Daniel Hubmann kolmanneksi. Ojanahon veto riitti hienosti neljänneksi 57:n sekunnin erolla Fosseriin ja vain kuuden sekunnin erolla Hubmanniin.

Ojanaholle päivän onnistuminen oli jo kolmas kerta tällä kaudella kansainvälisen kisan top-kuuteen.

Lue Digiä _vain 1 €/kk_

Tilauksella pääset lukemaan rajoituksetta tämän ja muita kiinnostavia artikkeleita