Öl­jy­vuo­to Ruijan kuu­lui­sal­la lin­tu­saa­rel­la majakan vie­res­sä

Jopa 5 000 litraa dieselöljyä epäillään päässeen vuotamaan Hornøyan kuuluisalla lintusaarella Ruijassa Vuoreijan kaupungin edustalla. Öljyn arvellaan vuotaneen turvemaahan ylhäällä saaren keskellä olevan majakan vieressä kymmenien neliöiden alalla.

Jäämeren arktiset linnut eivät voi pesiä saastuneella alueella, jos öljy leviää maassa. Lintusaari on seudulla tärkein luonnonsuojelualue, jossa ihmiset voivat vierailla. Lintujen kiivain pesimäaika on juuri nyt menossa.

Majakkaa varten saarella on kaksi isoa säiliötä, joihin kumpaankin mahtuu 10 000 litraa polttoainetta. Öljyä lienee valunut ainakin 40 metrin päähän majakasta.

Norjan liikenneministeriön alaisen Kystverketin edustajat ovat käyneet paikalla ja todenneet, että alueella on voimakasta dieselin hajua. Tankeissa oli viime vuonna öljyä 12 000 litraa ja nyt ne ovat tyhjiä, joten valuman määräksi arvioidaan 5 000 litraa.

Öljyvuodosta kertoi Finnmark-lehti nettisivuillaan.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä