Yhdysvaltoja ravistelevan poliittisen draaman oli määrä jatkua tiistaina, kun oikeusministeri Jeff Sessionsin oli tarkoitus antaa todistuksensa maan senaatin tiedustelukomitealle myöhään illalla Suomen aikaa. Presidentti Donald Trump on jo pitkään ollut turhautunut Sessionsiin, joka on etäännyttänyt itsensä presidentin ympärillä vellovasta Venäjä-tutkinnasta.
Oikeusministeriön mukaan Sessions on tähän asti pysytellyt syrjässä, koska hän oli itse näkyvästi mukana Trumpin kampanjassa. Kun liittovaltion poliisin FBI:n entinen johtaja James Comey antoi todistuksensa viime torstaina, päätti myös Sessions todistaa.
–On tärkeää, että minulla on mahdollisuus puhua näistä asioista sopivalla foorumilla, Sessions sanoi kirjeessä, jossa hän ilmoitti todistamisaikeistaan.
Comey moitti Sessionsia siitä, että tämä oli jättänyt hänet kahden kesken Trumpin kanssa. Comeyn mukaan Trump kehotti tuolloin lopettamaan neuvonantajansa Michael Flynnin Venäjä-kytköksien tutkimukset.
Sessionsin omat Venäjä-yhteydet ovat herättäneet kysymyksiä. Sessions ei kertonut kahdesta tapaamisestaan Venäjän suurlähettilään kanssa, kun hän oli senaatin kuultavana ministerinimityksensä yhteydessä. Sessions on kiistänyt, että olisi keskustellut venäläisten kanssa Yhdysvaltain presidentinvaalikampanjasta.
Haluaa todistaa julkisesti
Uutiskanava CNN:n mukaan Sessions aikoo antaa todistuksensa julkisesti.
–Oikeusministeri on vaatinut, että kuuleminen tapahtuu julkisesti. Hän (Sessions) uskoo, että on tärkeää, että amerikkalaiset kuulevat totuuden suoraan häneltä ja hän odottaa pääsevänsä vastaamaan komitean kysymyksiin, oikeusministeriön tiedottaja sanoi CNN:n mukaan.
Sessionsin pyyntöä on pidetty odotettuna, sillä suljettujen ovien takana todistaminen voisi vain lisätä epäilyjä Sessionsia kohtaan.
Comey todisti komitean edessä torstaina. Liki kolme tuntia kestäneen julkisen kuulemisen jälkeen grillaamista jatkettiin suljettujen ovien takana. CNN kertoi tuolloin, että Comey olisi suljettujen ovien takana muun muassa kertonut, että Sessions on saattanut tavata Venäjän suurlähettilään kolmannenkin kerran.
Sessionsin ei välttämättä tarvitse kuulemisessa paljastaa mitään keskusteluistaan presidentin kanssa, koska niitä koskee erivapaus, jonka mukaan hallinnon sisäiset keskustelut ovat yksityisiä. Valkoisen talon tiedottajan Sean Spicerin mukaan se, käyttääkö Sessions erivapauttaan, riippuu kokonaan hänelle esitettävien kysymysten luonteesta.
Selvyyttä Comeyn kanssa käydyistä keskusteluista ei saada myöskään nauhoitteista, sillä Yhdysvaltain salainen palvelu on ilmoittanut, ettei sillä ole minkäänlaisia ääninauhoja tai pöytäkirjoja Trumpin käymistä keskusteluista Valkoisessa talossa.