OH:n Eetu Pet­re­lius tup­la­mes­ta­ri SM-am­pu­ma­ras­teil­la

Ampumasuunnistuksen avoimet SM-kisat käytiin hyvin helteisessä säässä Ylistaron Kärkimäessä. Suunnistusosuudet olivat runsasrastisia ja totutusta vaativampia erittäin pienipiirteisen ja paikoin hidaspohjaisen maaston sekä helteisen sään johdosta.

Ounasvaaran Hiihtoseuran Eetu Petrelius voitti Suomen mestaruuden H20-sarjassa sekä sprintissä että yhteislähtökilpailussa. Ampumasuoritukset penkalla onnistuivat molempina päivinä varsin hyvin.

Yhteislähtökisassa pääsarja lähti liikkeelle samaan aikaan H20 -sarjan kanssa ja Petrelius olikin juoksuosuuden ja ensimmäisen ammunnan jälkeen jopa toisena pääsarjakin huomioiden.

Tärkeimmät tarinat läheltäsi joka päivä

Tilaa Lapin Kansa Digi ensimmäiset 2 kk yhteensä 9,90 €

Rajaton lukuoikeus verkkosivuilla ja sovelluksessa Näköislehdet ja arkisto Galleriat, videot ja live-lähetykset Podcastit Päivittäiset uutiset sähköpostiisi
Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä