Odot­taa­ko Napolia mes­ta­ruus­huu­man jälkeen karu arki?

Italian Serie A pyörähtää käyntiin tulevana viikonloppuna. Milanon Inter lähtee kauteen hienoisena mestarisuosikkina.

Helsinki/Napoli
Huuhkajien maalitykki Joel Pohjanpalo tehtailee maaleja Serie B:n Veneziassa.
Huuhkajien maalitykki Joel Pohjanpalo tehtailee maaleja Serie B:n Veneziassa.
Kuva: MAURI RATILAINEN

Viime toukokuun vierasottelu Udinesea vastaan on taatusti painunut ikuisiksi ajoiksi lukuisten napolilaisten muistoihin. Napoli varmisti tuolloin Italian mestaruuden, mikä räjäytti jalkapallohullun kaupungin riemuun. Aiemmin Napoli oli juhlinut Italian mestaruuksia vuosina 1987 ja 1990, kun joukkueen tähtenä loisti Diego Maradona.

Napoli yrittää jatkaa mestaruushuumaansa, kun Serie A:n kausi pyörähtää käyntiin. Napoli aloittaa urakkansa lauantaina vierasottelulla Frosinonea vastaan.

Napolin joukkueen yllä on kuitenkin kysymysmerkkejä lähtien siitä, että päävalmentaja on vaihtunut. Luciano Spalletti jätti Napolin mestaruuskauden jälkeen, koska hänen oli "otettava hieman hengähdysaikaa". Tilalle tuli ranskalaisluotsi Rudi Garcia, jonka edellinen pesti Cristiano Ronaldon tähdittämässä al-Nassrissa päättyi potkuihin.

Napolin pallonhallintaprosentti oli viime kaudella Serie A:n selvästi suurin, ja joukkue teki viime kaudella Serie A:ssa eniten maaleja. Myös Garcia tunnetaan valmentajana, joka haluaa joukkueidensa pitävän paljon palloa ja jonka lähestymistapa jalkapalloon on hyökkäysvoittoinen.

Megaostoksia Napoli ei ole kuluvana kesänä tehnyt. Pelillisesti Napolia kirpaissee eteläkorealaisen keskuspuolustajan Kim Min-jaen siirto Bayern Müncheniin arviolta 50 miljoonalla eurolla.

Perinteiset suuret ennakkoon vahvoja

Monissa arvioissa Milanon Interiä pidetään ykkössuosikkina mestariksi, mutta Napoli ei ole kaukana perässä. Inter sijoittui viime kaudella Serie A:ssa kolmanneksi ja eteni Mestarien liigassa finaaliin.

Myös Italian muita perinteisiä jalkapallojättejä Juventusta, AC Milania ja AS Romaa odotetaan kärkitaisteluun.

Suomalaisista keskikenttäpelaaja Niklas Pyyhtiä pelaa Bolognassa ja saksalais-suomalainen toppari Malick Thiaw AC Milanissa. Serie B:n Veneziassa maaleja tehtailee Joel Pohjanpalo ja palloja torjuu Jesse Joronen. Pohjanpaloa on viety huhuissa pois Veneziasta, joka aloittaa sarjakautensa sunnuntaina kotipelillä Comoa vastaan.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä