Nyt on markan aika palata

Paavo Väyrysen suurin hanke juuri nyt on saada markka takaisin Suomen valuutaksi. Sitä hän ajaa kansalaisaloitteellaan Suomessa ja komissiolle tekemällään kysymyksellä Euroopan parlamentissa. Ei Väyrynen itsekään oikein usko, että niin tapahtuisi nopeasti. Ensin yritetään sisäisen devalvaation tietä ja otetaan lisää velkaa. Milloin tämä on viisaalle kylliksi, silloin markka palaa, uskoo Väyrynen.

Paavo Väyrynen seisoo Brysselissä työpaikkansa Euroopan parlamentin edessä. Valokuvausta varten hän on suostunut ottamaan oikeaan käteensä vanhoja Suomen markkoja. Vasemmassa kädessä on euroseteleitä.

Hän haluaa, että markka palaisi kiireesti Suomessa maksuvälineeksi euron rinnalle. Euron hän jättäisi vain yhteisvaluutaksi.

Suomessa hinnat olisivat markkoina. Palkat,ww eläkkeet ja verot maksettaisiin markoissa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä