Nukuin... viime yön melko huonosti, koska aloin liian myöhään nukkumaan.
Heräsin... tänään viime tipassa kaverin soittoon ja olin vähällä myöhästyä bussista.
Aamiainen... oli melko pikainen enkä ehtinyt syödä kunnollista aamupalaa.
Ulkona... oli paljon lunta, mutta melko lämmin ilma.
Iltapäivällä... oli Alakemijoen aluelautakunnan kokous, jossa käsiteltiin myös meihin nuoriin liittyviä asioita.
Kokoukset... ovat yleensä rentoja, mukavia ja melko vapaamuotoisia, mutta päätöksenteossa on kuitenkin vakavoiduttava.
Nuoret... saisivat yleisesti ottaen mielestäni olla aktiivisempia heihin itseensä liittyvässä päätöksenteossa.
Some on... melko iso osa elämääni kavereiden kanssa kommunikoinnin kannalta.
Ärsyynnyin... tehdessäni rästiin jääneitä koulutehtäviä.
Päättäjänä... haluaisin aidosti vaikuttaa minua ja muita nuoria koskevaan päätöksentekoon sekä auttaa kaikkia nuoria parhaan kykyni mukaan.
Luin... seuraavana päivänä olevaan biologian kokeeseen.
Ostin... netistä uusia vaatteita.
Rovaniemellä... on yksi Suomen vaikutusvaltaisimmista ja kehittyneimmistä nuorisovaltuustoista ja se on asia, josta täytyy pitää kiinni. Olen jo itsekin saanut vaikuttaa oikeiden päätösten tekoon, vaikka olenkin nuorisovaltuustossa vasta ensimmäistä kauttani.
Yhteistyö... muiden kaupunkien toimielinten kanssa on erittäin hyvin toimivaa. Se on myös erittäin hyödyllistä, opettavaa ja kivaa.
Kotona... on mukava vain rentoutua ja olla tai esimerkiksi pelata, varsinkin pitkän ja uuvuttavan päivän jälkeen.
Aatu Haukipuro
Ikä: 14
Nuorisovaltuuston jäsen ensimmäistä kautta.
Edustaa nuorisovaltuustoa Alakemijoen aluelautakunnassa.
Muurolan peruskoulun 8.-luokkalainen.
Perhe: äiti, isä ja viisi sisarusta.
Harrastukset: jääkiekko ulkokentillä höntsäillessä ja mopojen rassaus iltaisin.