Nor­jas­ta ostetut Te­no-lu­vat jopa kym­me­niä euroja kal­liim­pia – Nor­ja­lais­vi­ran­omai­set huo­lis­saan ra­hoi­tuk­ses­taan

Tenon tulevan kesän kalastuskausi on jo reilun kuukauden päässä, ja ely-keskus ilmoitti tänään lupakaupan alkamisesta Suomessa toukokuun kymmenes päivä kello 14.00.

Suomen puolelta ostettujen lupien hinnat ovat vielä vahvistamattomia, mutta tällä hetkellä vaikuttaa siltä, että luvat voi saada Suomesta ostettua jopa kymmeniä euroja Norjaa halvemmalla. Tenon pääuoman venekalastuksen päiväluvan hinta Norjassa on 800 norjan kruunua eli noin 85 euroa, kun Suomen puolelta luvan saa veneestä kalastamiseen tarkasta vyöhykkeestä ja ajankohdasta riippuen 50-80 eurolla, mutta ylivoimaisesti suurin osa luvista on hinnaltaan 60 euroa.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Ilmoita asiavirheestä