Noora Rädyn ura jatkuu Poh­jois-Ame­ri­kas­sa Hovin jouk­kuees­sa: "Otin työ­pai­kan joka maksaa eniten"

Noora Räty jatkaa pelaamista Yhdysvalloissa.
Noora Räty jatkaa pelaamista Yhdysvalloissa.
Kuva: Pekka Aho

Naisleijonissa kaksi olympiamitalia ja viisi MM-mitalia saavuttanut maalivahti Noora Räty siirtyy Pohjois-Amerikkaan, kertoo The Hockey News -sivusto Twitter-tilillään. Räty vahvisti Ylelle sopimuksensa PHF-liigassa pelaavan Metropolitan Rivetersin kanssa.

Rivetersiä valmentaa Suomen entinen arvokisahyökkääjä Venla Hovi. Räty kertoi Ylelle, että Hovi konsultoi häntä maalivahdeista, mutta keskustelu johtikin Rädyn, 33, sopimukseen.

– Sanoin puoliksi vitsillä ja tosissaan, että laita tarjous. Kun näin sen, päätin ottaa työpaikan, joka maksaa minulle eniten, Räty kertoi.

Päättyneellä kaudella Räty pelasi naisten liigaa HPK:ssa.

Rivetersissä on muutenkin suomalaisväriä, sillä puolustaja Minttu Tuominen jatkaa seuran nettisivujen mukaan joukkueessa. Viime kaudella joukkueessa pelasivat myös puolustaja Anna Kilponen ja maalivahti Eveliina Mäkinen, joka siirtyy Sveitsiin Zugiin.

Mainos
Lapin Kansan pelit

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – tutustu peleihin ja löydä suosikkisi

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä