Päävalmentaja Teemu Pasanen kiitteli Niko Anttolan ja Arsi Ruuskasen vauhtia Tour de Skin toisella etapilla. Anttola starttasi sunnuntaina Toblachissa perinteisen hiihtotavan yhteislähtöön sijalta 40 ja nousi 19:nneksi. Ruuskanen onnistui kipuamaan 15 kilometrin matkalla 81:nneltä lähtöpaikalta sijalle 32.
Anttola sivusi kilpailussa uransa parasta maailmancupin sijoitusta.
– Nikolta hyvä hiihto. Oli pirteän näköistä menoa ja pystyi lopussa nostamaan sijoitustaan. Anttola pystyi hiihtämään hyvin ihan kärjen vauhtia, Pasanen sanoi.
Anttola ennätti maaliin 13,9 sekunnin päässä kilpailun voittaneesta Johannes Hösflot Kläbosta.
Anttola oli itsekin tyytyväinen vauhtiinsa.
– Ihan kohtalaisen onnistunut kilpailu. Olen ihan tyytyväinen, Anttola kertoi.
Kilpailu vastasi luonteeltaan Anttolan ennakko-odotuksia.
– Piti taistella sijoituksista ja sitten puolustaa omaa sijaa. En kuitenkaan stressannut sillä.
Torniolaislähtöinen Anttola sairasteli ennen maailmancupin avausta, mutta nyt suksi alkaa taas luistaa.
– Sairastuin huonoon aikaan ennen Rukan maailmancupia perusflunssaan. Vire vähän katosi, mutta ei kunto siitä mihinkään mennyt. Aika nopeasti pääsin siitä ylös, enkä enää mieti sitä, Anttola jatkoi.
Suomen sprinttimiehillä oli vaikeaa yhteislähdössä. Ounasvaaran Hiihtoseuraa edustava Lauri Vuorinen valui kahdeksannesta lähtöpaikasta sijalle 38. Niilo Moilanen lähti matkaan 12:nnelta paikalta ja sinnitteli maaliin sijalla 68. Vuorinen jäi 42 sekuntia ja Moilanen lähes kolme minuuttia kärjestä.
– Laurilta odotin aika paljon enemmän, Pasanen kertoi.
Myös Vuorisen omat odotukset olivat korkealla. Toblachin yhteislähtö oli hänelle tärkein Tourin normaalimatkojen kilpailu.
– Surkea päivä ja huono kisa, vaikka radan piti sopia minulle ja kunto on ollut hyvä. Koitin ottaa ilon irti hyvästä lähtöpaikasta, mutten kyennyt pysymään hyvillä sijoilla, Vuorinen ihmetteli.
Vuorinen koki, ettei hänellä myöskään ollut ihan parhaat välineet.
– Pitotälli oli ehkä liian ottava, muttei tulos pelkästään siitä johtunut. Minulla hiihto oli nyt koko ajan vaikeaa, Vuorinen tunnusti.
Kerttu Niskanen on piristynyt heikosta alkukaudestaan huippuvireeseen. Niskanen yllätti lauantaina Tour de Skin sprintin yhdeksännellä sijallaan ja vahvisti sunnuntaina Toblachissa hiihtokuntonsa yhteislähtökilpailun kakkossijalla.
Niskanen jäi perinteisen hiihtotavan 15 kilometrillä vain 0,5 sekuntia Yhdysvaltain Jessie Digginsistä. Diggins johtaa Tourin kokonaiskilpailua 38 sekunnin erolla Niskaseen.
– Kaksi kisaa vasta takana. En vielä mieti kokonaiskilpailua. Tilanteen alkaa nähdä ehkä neljän kilpailun jälkeen, Niskanen väisti spekulaatiot koko Tourin mahdollisuuksistaan.
Lauantaina sprintissä kakkostilan ottanut Jasmi Joensuu on kokonaiskilpailussa kahdeksantena, Krista Pärmäkoski 12:s ja Johanna Matintalo 15:s.