Ne­los­olut­ta rah­da­taan nyt re­koil­la pitkin maata – Ro­va­nie­mel­le lähti tavaraa jo ennen kuin pre­si­dent­ti vah­vis­ti uuden al­ko­ho­li­lain

Sinebrychoffin Keravan panimolta lähtee huomenna viidennes normaalia enemmän juomia matkaan.

Sinebrychoffin panimossa Keravalla otettiin torstaina työn merkeissä vastaan tieto siitä, että presidentti Sauli Niinistö oli vahvistanut uuden alkoholilain.

–On se hieno hetki panimoille, että saadaan vahvempia juomia kauppoihin, sanoi logistiikkakeskuspäällikkö Markus Hiedanniemi .

Torstaina juomia rahdattiin eri puolilla Suomea sijaitseviin terminaaleihin. Panimo saa toimitettua ainakin Karhun A-olutta ja yhtä merkkiä vahvaa lonkeroa niitä tilanneisiin kauppoihin ennen vuodenvaihdetta.

–Alkoholilain muutos ei antanut meille paljon aikaa valmistautua. Uusia tuotteita tulee vähän myöhemmin, Hiedanniemi kertoi.

Tavaraa oli lähtenyt muun muassa Rovaniemen terminaaliin jo ennen, kuin presidentti torstaina kello 13.30:n jälkeen vahvisti eduskunnan hyväksymän alkoholilain.

Kauppoihin aiempaa vahvempia juomia sai alkaa ottaa vastaan vasta, kun laki oli vahvistettu. Niiden myynti kuluttajille voi alkaa vasta uudenvuodenpäivänä kello 9.

Etelä-Suomen kauppoihin kuljetukset lähtevät suoraan Keravan panimon logistiikkakeskuksesta.

–Huominen perjantai tulee olemaan meille huikea päivä. Perjantaille on yli 400 jakokuormaa, Hiedanniemi kertoi.

Se on viidennes normaalia enemmän. Tarkat litramäärät ovat liikesalaisuus, mutta puhutaan miljoonista litroista.

Suurelle toimitusmäärälle on kaksi muutakin syytä kuin vahvojen juomien tulo ruokakauppoihin. Uusivuosi lisää juomien menekkiä, ja vuodenvaihteen veronkorotuksen takia kaupat hamstraavat juomia varastoon.

Katso videolta, millaisissa tunnelmilla Sinebrychoffin panimolla otettiin vastaan tieto siitä, että presidentti oli vahvistanut uuden alkoholilain:

 

Ilmoita asiavirheestä