Tornion kuvataideseuran kevätnäyttelyn teema Valoon! syntyi pimeimpään kaamosaikaan.
–Näyttely päätettiin pitää huhtikuussa, jolloin valo on raaimmillaan, kertoo teeman keksijä Sari Raikaslehto .
Teokset ovat tuoreita, monet jopa tämän vuoden puolella tehtyjä.
–Meillä on noin sata jäsentä, eikä aina voi olla varma, innostuvatko ihmiset näyttelystä ja sen aiheesta, Elina Temmes toteaa.
Tänä keväänä Tornion kuvataideseura pitää näyttelynsä Kemissä. Kemin historiallisen museon näyttelytila viehätti: tila oli sopiva, samoin hinta.
Ennen näyttelyn avajaisia tilassa on melkoinen tohina. Taulut vaihtavat paikkaa seinältä toiselle. Jokaiselle teokselle täytyy löytää arvoisensa paikka näyttelytilasta.
–Hirveän paljon tauluja siirrellään paikasta toiseen siten, että näyttelytilaan syntyy värijuoni sekä tarinallinen juoni. Seinät rupeavat juttelemaan keskenään, Sari Raikaslehto toteaa.
Hän kertoo, että näyttelyn ripustuksesta tulee välillä vähän väännettyäkin.
–Yleensä löydämme kyllä aina kompromissin, Raikaslehto vakuuttaa.
Tornion kuvataideseura järjestää yhteisnäyttelyitä vuosittain. Seuralla on myös oma galleriatila, Taidekamari, joka sijaitsee Åströmin pihapiirissä.