Syyttäjä: Tullin pääjohtaja ei poistunut kokouksesta, jossa oli esteellinen - virkarikossyytteen käsittely alkaa
Helsingin käräjäoikeudessa käsitellään tänään Tullin pääjohtajan Antti Hartikaisen virkarikossyytettä.
Epäilty rikos liittyy Hartikaisen esteellisyyteen. Hartikainen ei poistunut kokouksesta, jossa käsiteltiin epäsuorasti hänen puolisonsa määräaikaista virkasuhdetta.
Kyseessä oli Tullin johtoryhmän kokous marraskuussa 2015. Hartikainen jääväsi itsensä kokouksessa, mutta ei poistunut asian käsittelyn ajaksi, mikä kesti kymmenisen minuuttia.
Hallintolain mukaan virkamies ei saa osallistua asian käsittelyyn eikä olla läsnä sitä käsiteltäessä, jos hän on esteellinen.
Rakennusalan lakko alkaa tänään - jos sopua ei löydy, lakko jatkuu perjantainakin
Rakennusalan lakko alkaa tänään. Valtakunnansovittelija Minna Helle kertoi keskiviikkona, ettei Rakennusliiton ja Rakennusteollisuuden väliseen työriitaan ollut mahdollista löytää ratkaisua. Neuvottelut osapuolten välillä jatkuvat torstaina.
Lakko alkaa seitsemässä betoniyrityksessä ja niiden tytäryhtiöissä, joissa sovelletaan alan työehtosopimusta. Jos neuvotteluissa ei päästä tulokseen, lakko jatkuu perjantaina sekä ensi viikolla maanantaina ja tiistaina
Lakko alkaa kunakin päivänä puoliltaöin ja kestää koko vuorokauden.
Macron tuo EU-uudistuksensa Merkelin ruodittavaksi
Saksan liittokansleri Angela Merkel ja Ranskan presidentti Emmanuel Macron tapaavat tänään Berliinissä. Macron yrittää edistää tapaamisessa näkemystään EU:n uudistuksista ja EU:n puolustusyhteistyön tehostamisesta.
Macronin uudistukset ovat viime aikoina olleet Saksassa vastatuulessa. Merkelin kristillisdemokraatit ovat julkisesti vastustaneet muun muassa euroalueen budjetin paisuttamista ja vakuusrahaston kasvattamista.
Merkel on kuitenkin sanonut uskovansa, että uudistuksista löytyy sopu ennen kesäkuun EU-huippukokousta. (Lähde: AFP)
Japani on valmis keskustelemaan kauppasopimuksista Yhdysvaltojen kanssa
Japanin pääministeri Shinzo Abe sanoo, että Japani on valmis keskustelemaan kauppasopimuksista Yhdysvaltojen kanssa. Abe kommentoi asiaa ollessaan Yhdysvaltojen presidentin Donald Trumpin vieraana Floridassa.
Aben mukaan maat ovat yhtä mieltä siitä, että ne alkavat keskustella vapaista, reiluista ja vastavuoroisista kauppasopimuksista. Hän ei kuitenkaan sanonut, ovatko keskustelut johtamassa kahdenväliseen sopimukseen vai laajempaan Tyynenmeren maiden sopimukseen.
Trump määräsi Yhdysvallat vetäytymään Tyynenmeren vapaakauppasopimuksesta TTP:stä presidenttikautensa ensimmäisellä viikolla. (Lähde: AFP)
Yli 60 vuotta sitten päättynyt Korean sota saatetaan nyt myös virallisesti päättää
Etelä-Korea vahvistaa neuvotelleensa Yhdysvaltojen ja Pohjois-Korean viranomaisten kanssa rauhansopimuksesta, joka muodollisesti päättäisi Korean sodan. Asiasta uutisoi New York Times. Korean sota päättyi aselepoon vuonna 1953, mutta sotaa ei koskaan muodollisesti lopetettu.
Myös Yhdysvaltojen ja Kiinan pitää Koreiden ohella allekirjoittaa rauhansopimus, sillä Kiina ja Yhdysvallat solmivat aseleposopimuksen Pohjois-Korean kanssa. Etelä-Korean ei tuolloin suostunut allekirjoittamaan sopimusta.
Kiina taisteli sodassa Pohjois-Korean puolella ja Yhdysvallat Etelä-Korean puolella.
Trump toivoo Koreoiden löytävän kestävän rauhan
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump toivoo, että Etelä- ja Pohjois-Korea voivat tasoittaa tietä kestävälle rauhalle tulevaisuudessa.
Etelä-Korean presidentti Moon Jae-inin on määrä tavata Pohjois-Korean johtaja Kim Jong-un tässä kuussa.
Trump kommentoi Koreoiden tilannetta Japanin pääministerin Shinzo Aben kanssa pidetyssä yhteisessä tiedotustilaisuudessa Floridassa, jossa Trump isännöi Aben vierailua. (Lähde: AFP)
Syyskuun 11. päivän iskujen suunnittelun avustamisesta syytetty pidätettiin Syyriassa
Syyriassa kurdijoukot ovat pidättäneet henkilön, jota syytetään syyskuun 11. päivän terrori-iskujen suunnittelussa auttamisesta. Asiasta kertoi kurdijoukkojen komentaja uutistoimisto AFP:lle.
Lähteen mukaan Syyriassa syntyneellä miehellä on Saksan kansalaisuus. Kurdijoukot pidättivät hänet pohjoisessa Syyriassa ja miestä on lähteen mukaan jo alettu kuulustella.
Nykyisin yli 50-vuotiaan miehen epäillään värvänneen joitakin syyskuun 11. päivän kaappaajia.
Syyskuun 11. päivän hyökkäyksissä kuoli lähes 3 000 ihmistä. Al-Qaidan terroristit lensivät kaapatuilla lentokoneilla päin New Yorkin World Trade Centerin kaksoistorneja sekä puolustusministeriön rakennusta Washingtonissa. Neljäs ilmassa ollut kone putosi maahan Pennsylvaniassa. (Lähde: AFP)
Nasa laukaisi uusia planeettoja etsivän SpaceX:n Falcon 9 -raketin
Yhdysvaltojen avaruushallinto Nasa on laukaissut TESS-teleskooppia kantavan SpaceX:n Falcon 9 -raketin. Raketti laukaistiin Cape Canaveralista ilmavoimien tukikohdasta Yhdysvaltain Floridasta.
Raketti oli alun perin tarkoitus laukaista jo maanantaina, mutta aikataulua lykättiin viime hetkellä.
TESS-avaruusteleskooppi on suunniteltu vuonna 2009 laukaistun Keplerin manttelinperijäksi. Sen tehtävänä on etsiä vieraita tähtiä kiertäviä eksoplaneettoja, joilta voisi löytyä elämää. Teleskooppi etsii vieraita planeettoja tarkkailemalla kaukaisten tähtien loistoa, joka himmenee hetkellisesti, kun tähteä kiertävä planeetta kulkee sen ohitse. (Lähde: AFP)
Tappara hakee liigafinaaleissa hyvitystä Kärpiltä
Jääkiekkoliigan SM-finaalisarja jatkuu tänään Tampereella ottelulla Tappara–Kärpät.
Runkosarjavoittaja Kärpät kukisti toissa päivänä Oulussa ensimmäisessä loppuottelussa Tapparan 3–0. Suomen mestaruuteen tarvitaan finaalisarjassa neljä voittoa.
Tappara on kahden viime kauden Suomen mestari.