Tilaajille

Nai­sil­le voisi olla tar­jol­la ul­koi­lu­aluei­den ves­so­jen tyh­jen­nys­tä – mi­nis­te­riöi­den oli vaikea keksiä te­ke­mis­tä kan­sa­lais­pal­ve­luk­sen suo­rit­ta­jil­le

Puolueet pitävät meteliä naisten kutsunnoista ja kansalaispalveluksesta. Tuore selvitys heittää kylmää vettä niskaan. Puolustusministeri Niinistön mukaan ainut järkevä ehdotus oli kansalaistaidon palauttaminen kouluihin.

Naisille kutsunnat ja heille räätälöity kansalaispalvelu. Tätä on kuultu pitkään ja naisten entistä laajempaa osallistumista kokonaismaanpuolustukseen puidaan varmasti tulevissa vaalitenteissä.

Turvallisuuskomitean virkamiesselvitys kansalaispalveluksesta kaataa kuitenkin kylmää vettä innokkaimpien niskaan. Kysely eri hallinnonaloille ei tuottanut paljonkaan ehdotuksia.

– Ennakkotietojen mukaan valtaosa ministeriöistä ei pidä tarpeellisena kansalaispalvelun toteuttamista. Peräti seitsemän ministeriötä oli tätä mieltä.

Tarjous vain nyt

Saat digin _maksutta_ 2 viikkoa

Mainos

Pelaa Lapin Kansan digitaalisia pelejä

Aivojumppaa tai rentoa ajanvietettä – löydä suosikkisi klassikoiden ja uutuuksien joukosta.

Aloita pelaaminen
Ilmoita asiavirheestä