Legendaarinen muusikko David Bowie on kuollut syöpään 69-vuotiaana. Bowie kuoli eilen rauhallisesti perheensä ympäröimänä. Hän taisteli syöpää vastaan 18 kuukautta.
Englantilainen Bowie oli yksi rockmaailman ja populaarikulttuurin suurista vaikuttajista. Osoituksena tästä hänet valittiin rockin suuruuksia kunnioittavaan Rock and Roll Hall of Fameen vuonna 1996.
Bowien uusi albumi Blackstar julkaistiin viime viikon perjantaina, vain kaksi päivää ennen tähden kuolemaa. Samalla vuonna 1947 syntynyt tähti juhli 69-vuotissyntymäpäiväänsä. Muuntautumiskykyisenä artistina tunnetun Bowien ensimmäinen suuri hitti oli Space Oddity vuodelta 1969.
Hector menetti läheisen vaikuttajan
Suomalaiset viihde- ja kulttuurivaikuttajat ottivat järkyttyneinä vastaan tiedon Bowien kuolemasta. Muusikko Hector eli Heikki Harma luonnehtii uutista "rankaksi jysäykseksi".
Harmalle Bowie oli läheinen taiteilijana ja persoonana. Hänen mielestään Bowie oli trendisetteri, joka ei jäänyt paikoilleen seisomaan, vaan meni koko ajan muita edellä jopa punk-aikoina.
- Hänelle etusijalla on koko ajan on ollut oma luova kehittyminen artistina.
Harma kertoo, että yhdysvalloissa radioasemat boikotoivat Space Oddityä kuulennon takia.
- Space Oddity oli niin masentava tarina siitä, kun joku menee avaruudessa pieleen.
Bowien syöpä tuli Harmalle uutena tietona. Sen sijaan tähden sydänongelmat tiedettiin, kun hän 1990-luvulla jäi kymmeneksi vuodeksi pois julkisuudesta.
"Junalla Suomeen Neuvostoliitosta"
Musiikki- ja viihdealan vaikuttajan Lasse Norreksen mielestä Bowie kuuluu rocktähtiin, jotka eivät koskaan katoa niiden ihmisten sielusta ja sydämestä, jotka ovat rockmusiikkia seuranneet.
- Hän on ikoni, jollaisia ei ole kovin montaa, Norres sanoo.
Bowie teki ainutlaatuista ja omaehtoista musiikkia ja uskalsi uudistua.
- Oli hänen urallaan sellaisiakin vaiheita, etten kaikesta hänen musiikistaan niin kauheasti välittänyt. Discokuviot eivät olleet suosikkejani, mutta arvostin silti, mitä hän teki ja miten ennakkoluulottomasti ja avoimesti hän suhtautui uusiin ilmiöihin. Hän teki diskomusiikinkin saralle ikonisia biisejä, onhan se ihan uskomatonta.
Norres muistelee nauraen, kuinka Bowie tuli aikanaan konsertoimaan Suomeen junalla Neuvostoliiton kautta, koska ei suostunut lentämään.
"Superhittejä riittää"
Suomalaisen rockvaikuttaja Juhani Merimaan mielestä nykymusiikki on paljon velkaa Bowielle. Legenda on vaikuttanut musiikillaan moneen sukupolveen ja heidän musiikkinsa.
Muusikkojen lisäksi tyyliniekka nautti laajaa yleisön suosiota ja arvostusta.
- Ei taida olla ketään, joka olisi jäänyt miehen musiikista kylmäksi, Merimaa sanoo.
Edesmenneen tähden tuotanto pursuaa vuosien varrelta kymmenittäin hittejä. Uusi levy "Blackstar" on kerännyt mairittelevia arvioita maailmalta.
- Superhittejä riittää tähden tuotannossa useiksi tunneiksi. Yritin juuri ostaa läheisestä levykaupasta uusinta levyä, mutta se oli ehditty myydä loppuun.