Museovirasto on jakanut Lappiin 38 000 euroa rakennusten entistämisavustusta.
Keskeisiä avustuksen myöntämisperusteet olivat kohteen ominaispiirteiden säilyneisyys ja korjaushankkeen suuntautuminen arkkitehtuurin ja materiaalin säilyttämiseen. Yleisimmät korjaukset, joihin avustuksia haettiin ja myös myönnettiin, olivat vesikatteiden korjaaminen, ikkunoiden korjaaminen ja maalaaminen sekä rakennusten julkisivujen maalaamiseen liittyvät toimenpiteet.
Inari, Wirkkala Maaria, 3 500 euroa, verstaan korukatteen uusimiseen.
Inari, Wirkkala Maaria, 2 500 euroa aittan lautakaton tekemiseen. Avustusta ei voi käyttää rakennuksen siirtämiseen.
Kittilän Särestöniemen Museosäätiö, 4 000 euroa lattiarakenteiden ja wc- ja suihkutilojen kattorakenteiden aukaisemiseen, tutkimiseen ja vauriokorjaukseen.
Kittilän Särestöniemen Museosäätiö, 10 000 euroa neuvovajan rakenteiden ja rakennusosien kunnostamiseen ja pärekaton uusimiseen.
Tornio, Seppälä Markku, 18 000 euroa vesikaton kunnostukseen työselityksen mukaiseksi ja savupiippujen yläosien uudelleen muuraukseen.